Sohbet ve Topluluk Kuralları

GÖRÜŞ&ÖNERİ

İşbu sözleşme en son 27/06/2017 tarihinde güncellenmiştir.

Değerli ziyaretçimiz, işbu "Topluluk Kuralları Sözleşmesi", "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilen şartları yerine getirerek Canlı Yorum ve/veya Topluluk hizmetine (Bundan sonra kısaca "Hizmet" olarak anılacaktır.) dahil olmuş kullanıcıların (Bundan sonra kısaca "Kullanıcılar" olarak anılacaktır.) birbirleri arasında saygı ve sevgi dahilinde rahat ve huzurlu bir şekilde paylaşımda/etkileşimde bulunabilmeleri için düzenlenmiştir. Kullanıcılar'ın birbirleri arasında sağlayacağı etkileşim doğrultusunda, faydayı en üst seviyede tutabilmek ve hizmet kalitesini koruyabilmek adına işbu "Topluluk Kuralları Sözleşmesi"nde belirtilen hükümlerden, şartlardan, kurallardan hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini önemle hatırlatmak isteriz.

dovizborsa.com web sitesinde (Bundan sonra kısaca "Site" olarak anılacaktır.) bulunan Hizmet'e katılmanız halinde burada belirtilen tüm Şart ve Koşulları kabul ettiğinizi ve bunlara eksiksiz olarak uyacağınızı beyan etmiş olursunuz. Bu sebepten ötürü lütfen bu belgedeki Şart ve Koşulları dikkatlice okuyunuz.

Bu sözleşme içerisinde geçen "AkıllıSoft" ifadesi AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri firmasını ve dovizborsa.com web sitesini ve bağlama göre bağlı şirketlerinden veya mecralardan birini anlatır. "Kullanıcılar", yorum/sohbet bölümüne ve/veya topluluğa ve/veya Hizmet'e, "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilen şartları yerine getirerek dahil olan ve Hizmet'i kullanan kişileri anlatır.

İşbu sözleşme (Bundan sonra kısaca "Sözleşme" olarak anılacaktır.), Kullanıcılar ve AkıllıSoft arasında akdedilen ve aşağıdaki hususlarda mutabık kalındığını gösteren resmi bir sözleşmedir.

Hizmet'i kullanmaya devam ettiğiniz sürece işbu Sözleşme'de düzenlenen kullanım şartlarına ve hükümlerine bağlı olduğunuzu kabul etmiş ve bunlara uyacağınızı taahhüt etmiş olursunuz.

AkıllıSoft Gizlilik Politikası ve Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi'de işbu Sözleşme'nin ayrılmaz bir parçası olup, Site'yi kullanabilmeniz için uymanız gereken kuralları ve AkıllıSoft ile paylaştığınız bilgilerinizin tarafımızdan toplanması ve AkıllıSoft'un işbu bilgiler üzerindeki haklarını düzenlenmektedir.

Bu nedenle, Hizmet'i kullanmaya başlamadan önce işbu "Gizlilik Politikası"nı ve "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi" ni de okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

EĞER İŞBU SÖZLEŞME VE AYRILMAZ BİR PARÇASI OLAN "GİZLİLİK POLİTİKASI"NDA ve "ÜYELİK VE SİTE KULLANIM ŞARTLARI SÖZLEŞMESİ"NDE DÜZENLENEN HUSUSLARLA BAĞLI OLDUĞUNUZU KABUL ETMİYORSANIZ, LÜTFEN SİTE'Yİ VE HİZMET'İ KULLANMAYINIZ.

AkıllıSoft, Hizmet üzerinde her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutmakta olup, Hizmet ile ilgili hiçbir vaatte bulunmamaktadır. Kullanıcılar'ın Hizmet'i kullanma hakları ve Hizmet dahilinde ki fiilleri işbu Sözleşme ile sınırlıdır.

İşbu Sözleşme herhangi bir zamanda ve AkıllıSoft'un tek taraflı iradesiyle, bildirim yapılarak veya yapılmadan değiştirilebilir. Belirtilen şekilde değişiklik yapılması halinde, işbu Sözleşme'nin değişik güncel metinleri Site'nin ilgili sayfalarında yayımlanacak ve söz konusu değişiklikler yayımlanma tarihinde yürürlüğe girecektir. Değişiklikler yayımlandıktan sonra Hizmet'i kullanmaya devam etmeniz işbu değişiklikleri kabul ettiğiniz ve onlarla bağlı olduğunuzu beyan ettiğiniz anlamına gelecektir.

Sözleşme'nin son güncellenme tarihini, metinlerin en üstünde görebilirsiniz. Güncellenme tarihlerini takip edebilmeniz amacıyla, AkıllıSoft tarafından Sözleşme'nin en başında son değişiklik tarihi belirtilecektir. Bu nedenle, güncel metinlerden haberdar olabilmek için, düzenli olarak Sözleşme'yi, Gizlilik Politikası'nı ve Üyelik ve Site Kullanım Şartları'nı Site üzerinden takip etmeniz gerekmektedir. Sözleşme değişikliklerini takip etmek herhangi bir bildirime bağlı olmaksızın Kullanıcılar'ın sorumluluğundadır.

Hizmet Hakkında

Hizmet hakkında ki ana unsurlar (Hizmet'in amacı, Hizmet'e dahil olma ve Hizmet'ten faydalanma) "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilmiştir ve Kullanıcılar ilgili hükümleri okuduklarını ve eksiksiz olarak kabul ettiklerini beyan ederler.

Hizmet, Canlı Yorum Kullanıcıları'nın birbirleri arasında Site'nin konusu (Ekonomi, ekonomik gelişmeler, piyasa, döviz, altın, borsa, hisse verileri) ile orantılı olarak fikir alışverişinde bulunabilmeleri amacı ile sunulmakta olup bunun dışında farklı hiçbir amaç içermemektedir. Canlı Yorum'u farklı amaçlar doğrultusunda kullanan veya kullanmaya çalışan veya manupile eden veya AkıllıSoft iradesi tarafından farklı amaçlar doğrultusunda kullandığına kanaat getirilen kullanıcılar işbu Sözleşme kural ve şartlarını ihlal etmiş sayılırlar.

Hizmet dahilinde paylaşımda bulunan Kullanıcılar'ın işbu paylaşımları tüm site kullanıcılarına açıktır ve paylaşım içerikleri sadece paylaşım sahiplerinin sorumluluğundadır. Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan hiçbir paylaşım AkıllıSoft'un garantörlüğü veya sorumluluğunda değildir. AkıllıSoft hiçbir paylaşımın doğruluğu konusunda onay vermez, sorumluluk kabul etmez. Kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar nedeni ile Site kullanıcıları veya herhangi bir şekilde ilgili paylaşım ile muhatap olan kullanıcılar tarafında oluşabilecek maddi ve manevi hiçbir zarardan AkıllıSoft, yöneticileri, idarecileri, çalışanları ve sair kişiler sorumlu tutulamaz.

Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımların içeriklerinin sorumluluğu ve içeriklerden doğabilecek her türlü hak ihlalleri tamamen paylaşımları yapan kullanıcılara ait olup ilgili paylaşımlar doğrultusunda tüm Site kullanıcıları tarafından yapılan yatırımların neticesinde oluşabilecek/doğabilecek maddi ve manevi hiç bir zarardan AkıllıSoft, idarecileri, yöneticileri, çalışanları, sair kişiler ve ilgili paylaşımların sahipleri kullanıcılar kesinlikle sorumlu tutulamazlar.

Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan hiçbir yorum, görüş ve paylaşım yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu bağlamda tüm Site kullanıcıları ve Kullanıcılar yatırım kararı alırken kendi istekleri/inisiyatifleri/bilgi birikimleri doğrultusunda alacaklarını ve işbu yatırımlarının veya yatırım kararlarının neticesinde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan kendilerinin sorumlu olduğunu ve kendilerinden başka hiçbir kimsenin veya kurumun sorumlu tutulamayacağını hiçbir itiraza fırsat vermeksizin açıkça kabul ve beyan ederler.

Kullanıcılar, "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nin tüm hükümlerini ve ayrıca "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde bulunan "Gerçeğe Aykırı Bilgi Yasağı" ve "Dürüstlük Kuralına Uygun ve Tek Profil" hükümlerini kabul ettiklerini ve işbu hükümlere ve sözleşmelere eksiksiz olarak uyacaklarını kabul ve taahhüt ederler.

Kullanıcılar'ın işbu Sözleşme şartlarını ve diğer sözleşmeleri ihlal etmeleri durumunda, Hizmet'e dahil olmak için gerekli olan üyelik hesapları AkıllıSoft tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir veya tamamen kapatılabilir. Hizmet ile ilişkisi herhangi bir sebeple AkıllıSoft tarafından kesilen veya askıya alınan Kullanıcılar, AkıllıSoft tarafından tekrardan izin verilene kadar ilgili hesap üzerinden veya farklı bir hesap üzerinden Hizmet'i kullanmayacaklarını ve diğer Kullanıcılar ile etkileşime veya paylaşıma girmeyeceklerini ve gerekli durumlarda AkıllıSoft tarafından haklarında her türlü yasal işlemlerin başlatılabileceğini ve ihlale konu olan fiilleri neticesinde sebep oldukları her türlü zararı temin edeceklerini kabul ve taahhüt ederler.

Kullanıcılar, Hizmet'in yüksek kalitesini ve maksadını korumakla yükümlü olduklarını ve Hizmet'in kalitesini düşürücü, itibarını zedeleyici, maksadına uymayan, suç teşkil edecek, hak ihlaline sebebiyet verecek ve/veya etki alanını kısıtlayıcı hiçbir eylemde bulunmayacaklarını aksi takdirde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan sorumlu olduklarını ve bu zararları temin edeceklerini kabul ve taahhüt ederler.

YASAL UYARI

Tüm Kullanıcılar Hizmet'ten faydalanarak bu hükümde belirtilen aşağıda ki, SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanmasını istediği YASAL UYARI'yı okumuş ve teyid etmiş olurlar.

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Site'de ve Hizmet dahilinde bulunan hiçbir veri, haber, yorum ve paylaşım yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. AkıllıSoft Site'de bulunan ve sunulan hiçbir verinin doğruluğu konusunda garanti vermez. İşbu Sözleme'nin bu hükmü dahilinde belirtilen "YASAL UYARI" bağlamında Site kullanıcıları, Site'de bulunan veriler nedeniyle ve/veya veriler doğrultusunda yapacakları yatırımlardan veya alacakları yatırım kararlarından kendilerinin sorumlu olduğunu, işbu fiiller neticesinde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan kendilerinin sorumluluğunda olduğunu ve uğradıkları maddi ve manevi her türlü zarardan AkıllıSoft'un, Site'nin, yöneticilerinin, idarecilerinin, çalışanlarının ve sair kişilerin sorumlu olmadığını ve tutulamayacağını hiçbir itiraza fırsat vermeksizin kabul ve beyan ederler.

Kullanıcılar'ın Uyması Gereken Topluluk Kuralları

Hizmet dahilinde bulunan Kullanıcılar, işbu hükümde belirtilen tüm maddelere eksiksiz ve itirazsız olarak uayacaklarını kabul ve taahhüt ederler.

Hizmet'i kullanan Kullanıcılar, Hizmet'in yüksek kalitesini, sürdürülebilirliğini ve itibarını korumakla yükümlüdürler. Bu bağlamda Kullanıcılar, paylaşımda bulunurken, saygı ve sevgi çerçevesinde hareket etmeye ve her türlü yorum ve paylaşımlarında güzel bir üslup/ifade kullanmaya özen göstermelidirler. Hiçbir gerekçe, bu bağlamın dışına çıkmaya sebep gösterilemez.

Hizmet dahilinde:

1 Kullanıcılar'ın paylaşımda bulunabileceği konular (Ekonomi, Ekonomik veriler ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda piyasanın durumu, Döviz, Borsa, Hisse verileri) ile sınırlıdır. Bunların haricinde ki tüm konular Hizmet kapsamının dışındadır ve izin verilen konuların dışında paylaşım/yorum yapılması yasaktır.

2 Marka, ürün, farklı web sitesi, link, mecra, kurum adı v.b. gibi telif/izin gerektiren veya doğrudan/dolaylı reklam mahiyeti taşıyan hiçbir içerik AkıllıSoft izni olmadan paylaşılamaz. Kullanıcılar, bu tarz, izin almadan yaptıkları bir paylaşımdan doğabilecek her türlü telif hakkından ve Akıllısoft'un ve/veya üçüncü kurumların/şahısların kazanç/gelir kaybından sorumlu olduklarını ve ilgili haklardan doğabilecek her türlü maddi ve manevi bedelleri/zararları karşılayacaklarını kabul ettiklerini taahhüt ederler.

3 Kullanıcılar'ın (Toplum değerlerine aykırı, saldırgan, ırkçı, cinsiyetçi, dini değerleri veya etnik kökeni veya sosyal durumu veya siyasi görüşü veya cinsel eğilimi veya fiziksel durumu veya yasama organlarını veya yürütme organlarını veya yargı makamlarını hedef alan, belirli gruplara karşı kışkırtıcı, nefret içerikli, homofobik, küfür veya hakaret içeren, şiddet içeren, provokatif, aşağılayıcı, pornografik, küçük düşürücü söylemler ve anlamlar barındıran, siyasi otoriteye yönelik aşağılayıcı veya küçük düşürücü veya itibarsızlaştırıcı, itibarı zedeleyen, kışkırtıcı, her türlü isyana teşvik eden, sükuneti bozmaya yönelik içerik barındıran, kişileri hedef gösteren, Site'yi ve/veya AkıllıSoft'u, idarecilerini, yöneticilerini, çalışanlarını itibarsızlaştırma amacıyla hedef alan) paylaşımlarda bulunması kesinlikle yasaktır. Bu tarz paylaşımlarda bulunan Kullanıcılar'ın hesapları uyarılmaksızın ve gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir ve/veya kapatılabilir, ihlal doğrultusunda haklarında yasal işlem başlatılabilir.

4 Kullanıcılar'ın kendilerine veya başkalarına ait irtibat (Telefon, E-mail, İş yeri adı, Adres bilgisi v.b.) ve/veya sosyal ağ (Facebook, Twitter, Instagram v.b.) bilgilerini doğrudan veya dolaylı olarak paylaşması veya Kullanıcılar'ın kendi aralarında bu tür bilgileri talep etmesi veya işbu bilgilerin ima yolu ile anlatılmaya/tespit edilmeye çalışılması kesinlikle yasaktır. İrtibat bilgilerini paylaşan veya ima eden veya dolaylı yoldan anlaşılmasına yönelik veriler sunan Kullanıcılar'ın hesapları AkıllıSoft tarafından birdaha açılmamak üzere kapatılır. İşbu bilgilerin mevcut otorite çiğnenerek paylaşılması neticesinde, paylaşımı yapan kullanıcı tarafında doğabilecek maddi ve manevi hiçbir zarardan AkıllıSoft ve Site sorumlu değildir.

5 Üyelik ve Kullanım Şartları Sözleşmesi'ni ihlal ederek diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini ifşa eden, bu bilgileri kendi çıkarları için kullanan; Tehdit ve/veya taciz gibi unsurları kullanarak, rahatsız edici bir biçimde diğer Kullanıcılar'ı sürekli takip eden ve/veya insanları şiddete yönlendirmek adına başkalarını kışkırtan davranışlarda bulunmak yasaktır.

6 Bireyi, kurumu/kurumları, kültür veya toplumları, dini değerleri, toplum değerlerini, mevcut ülke/yerel yönetimini, siyasi otoriteyi, geçmiş ülke/yerel yönetimlerini, devlet makamlarını/organlarını küçük düşürücü, hakaret ve/veya küfür içerikli, aşağılayıcı, argo tabirler içeren paylaşımlarda bulunmak kesinlikle yasaktır.

7 Kullanıcılar tarafından aynı yorumun kasıtlı olarak birden fazla kez paylaşılması ve/veya SPAM yapılması yasaktır.

8 Kullanıcılar paylaşımda bulunurken mümkün olduğu kadar yazım ve imla bilgisine önem vermelidirler.

9 Kullanıcılar, diğer Kullanıcılar'ı kışkırtacak veya saldırgan ifadeler içeren veya farklı bir kullanıcının kullanıcı adına çok benzer veya marka, kurum adı, web adresi, kampanya, e-mail, telefon v.b. içeren bir kullanıcı adı belirleyemezler. Kullanıcılar'ın kullanıcı adı hususunda ihtilafa düşmesi durumunda hak önceliği, üyelik tarihi diğer kullanıcıya göre daha eski olana aittir.

10 Birden fazla hesap açmak sureti ile aynı kullanıcının farklı isimler ile paylaşımda bulunması veya bir hesaptan birden fazla kişinin paylaşımda bulunması yasaktır. İşbu ihlalin tespit edilmesi durumunda ilgili tüm hesaplar kapatılacaktır.

11 Kullanıcılar'ın yaptıkları paylaşımlar üzerinde tepki alacak derecede ve/veya rahatsızlık verecek şekilde ısrarcı olmamaları gerekir.

12 Normal şartlarda bir seferde paylaşılabilecek bir içeriğin/yorumun kelime kelime veya kısa ifadeler kullanılarak birden fazla seferde paylaşılması, okunabilirliği ve takibi zedeleyici bir faktör olarak görüldüğünden yasaktır.

13 Kullanıcılar, AkıllıSoft veya Moderatör tarafından yapılan tüm uyarıları dikkate almak zorundadırlar. Kullanıcılar'ın Hizmet yöneticileri ile Hizmet'in sunulduğu ortamda tartışması veya yapılan müdahalelere itiraz etmesi diğer Kullanıcılar'a rahatsızlık verebileceğinden yasaktır. Kullanıcılar, herhangi bir uygulama hakkında ki itirazlarını, Site'de bulunan "Görüş&Öneri" formunu kullanarak yapabilirler.

14 Kullanıcılar'ın diğer Kullanıcılar'a rahatsızlık verecek derecede ve şekilde birbirleri arasında tartışmaya girmeleri veya herhangi bir konudan ötürü birbirlerine müdahale etmeleri veya birbirlerini tenkit etmeleri kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kullanıcının uygun olmayan bir davranış sergilediğini düşünüyorsanız "Görüş&Öneri" kısmından ilgili kullanıcı hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

15 Kullanıcılar herhangi bir paylaşımı eleştirme hakkına sahiptirler. Fakat bunu yaparken, sürdürülebilirliği ve faydayı arttırabilmek adına güzel bir dil ve kırıcı olmayan, öğretici bir üslup kullanılması gerekir.

16 Gereksiz ve konu dışı tartışmalar başlatmak ve/veya Kullanıcılar'a rahatsızlık verecek her türlü eylemlerde bulunmak hiçbir gerekçeye fırsat vermeksizin yasaktır.

İşbu maddenin/maddelerin ihlali nedeniyle ortaya çıkacak her türlü maddi ve manevi zararların tazmini, ihlale sebep olan kullanıcının sorumluluğunda olup AkıllıSoft'un, Site'nin, iş ortaklarının, yöneticilerinin, idarecilerinin, çalışanlarının ve sair kişilerin uğradığı her türlü zararlar tam ve eksiksiz olarak zarara sebep olan kullanıcıdan tazmin edilecektir. Kullanıcıların bu mesuliyeti süreklidir.

İşbu maddenin/maddelerin ihlal edilmesi durumunda ihlale konu olan paylaşımlar gerekçe gösterilmeksizin AkıllıSoft veya Hizmet idarecisi tarafından silinebilir ve ihlali gerçekleştiren kullanıcının hesabı uyarılmaksızın ve hiçbir gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir ve/veya kapatılabilir.

Garantiden Muafiyet

AkıllıSoft, Site'de bulunan verilerin, paylaşımların, haberlerin, yorumların v.b. doğrulu ve gerçekliği konusunda hiçbir garanti vermez.

Kullanıcılar arasında doğabilecek her türlü ihtilaf, anlaşmazlık veya uyuşmazlık yine tarafların kendilerini bağlamakta olup AkıllıSoft, Site, yöneticiler, idareciler, çalışanlar ve sair kişiler söz konusu ihtilaf konusunda hiçbir şekilde dahil gösterilemez, sorumlu tutulamaz, garantör olarak gösterilemez ve/veya şahit tutulamaz.

Sözleşmenin Yürürlüğü ve Sona Ermesi

İşbu Sözleşme, Kullanıcılar'ın Hizmet'i kullanmaları anında kendiliğinden yürürlüğe girecek olup kullanım sona ermediği müddetçe yürürlükte kalacaktır. AkıllıSoft, herhangi bir sebep göstererek yahut hiçbir sebep göstermeksizin ve bildirimde bulunmaksızın, Kullanıcılar'ın Hizmet'e erişimini derhal askıya alma veya sona erdirme hakkını saklı tutar. Hesabı askıya alınan veya sonlandırılan Kullanıcı, geçmişte yaptığı tüm paylaşımlardan, yorumlardan ve etkileşimlerden işbu Sözleşme ve vazgeçilmez parçaları olan "Gizlilik Sözlemesi" ve "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi" kapsamında hala sorumludur. İşbu sorumluluk, AkıllıSoft iradesi tarafından sonlandırılmadığı sürece devam eder.

Ayrıca AkıllıSoft, tek taraflı iradesiyle, Kullanıcılar'ın Hizmet dahilindeki paylaşımlarını ve/veya yorumlarını servislerden ve her türlü arşivden kaldırma hakkını da saklı tutar. Kullanıcılar'ın Hizmet'ten faydalanma haklarının, askıya alınması veya sonlandırılması halinde, Kullanıcılar, Hizmet dahilinde sahip oldukları tüm haklardan feragat ettiklerini kabul ve taahhüt ederler.

İş Birliği Yasağı

Kullanıcılar, işbu Sözleşme'den ve Site'nin ve hizmetlerin kullanımından dolayı, AkıllıSoft ile aralarında hiçbir iş birliği ilişkisi, ortaklık, iş ilişkisi veya acentelik tesis etmediğini kabul ve beyan ederler.

Sözleşme Bütünlüğü

İşbu Sözleşme, Kullanıcılar ve AkıllıSoft arasında, Kullanıcılar'ın Hizmet'ten faydalanmasını düzenleyen esas sözleşme olup, daha önce aynı amaçla düzenlenmiş ve akdedilmiş diğer sözleşmelerin yerini almıştır.

Feragat Yasağı

AkıllıSoft'un işbu Sözleşme ile kendisine tanınmış hakları ve yetkileri kullanmaması, söz konusu hak ve yetkilerden feragat ettiği anlamına gelmez.

Üst ve Kenar Başlıkları

İşbu Sözleşme'nin üst ve kenar başlıkları, sadece Sözleşme içeriğini belirtmek amacıyla yazılmış olup, hiçbir akdi ya da hukuki etkiye sahip değildir.

İletişim Bilgilerimiz

AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri
Çamlık Mh. Ş.Burak Kurtuluş Cd.
No:144/2, Sevgi Aprt. K:2, D:5
Ümraniye/İstanbul, Türkiye

info@akillisoft.com
+90(216) 338 0836

dovizborsa.com bir AkıllıSoft markasıdır.

AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri

DXY

0.00

89,497

EXY

0.00

0,00

SUSD

1.10

3,9670

3,9680

SEUR

1.30

4,8970

4,8980

SGLD

2.26

171,7172

171,8403

USDTRY

3,9814

3,9854

3,9352

1.22

24/03

EURTRY

4,9173

4,9198

4,8456

1.51

24/03

EURUSD

1,23524

1,23544

1,23021

0.42

24/03

GLDGR

172,4327

172,8009

168,1483

2.66

24/03

XAUUSD

1347,90

1348,40

1329,03

1.44

24/03

 • Parite
 • Döviz
 • Altın
 • Emtia
 • Borsa Seans
 • Ekonomi Takvimi

USDJPY

104,729

104,760

105,280

-0.51

24/03

GBPUSD

1,41340

1,41390

1,40970

0.28

24/03

USDCHF

0,94690

0,94780

0,94915

-0.19

24/03

USDCAD

1,28890

1,28940

1,29402

-0.38

24/03

EURJPY

129,390

129,400

129,517

-0.09

24/03

USDRUB

57,2230

57,2730

57,2510

-0.01

24/03

AUDUSD

0,76960

0,77010

0,76933

0.07

24/03

USDSEK

8,21840

8,22240

8,25648

-0.44

24/03

USDSAR

3,7497

3,7502

3,7501

-0.00

xxx

USDCNY

6,3109

6,3119

6,3314

-0.32

xxx

USDDKK

6,0293

6,0300

6,0545

-0.41

24/03

USDGBP

0,7077

0,7077

0,7094

-0.24

24/03

USDAED

3,6725

3,6730

3,6726

0.01

xxx

USDALL

104,80

105,60

104,95

0.24

xxx

USDARS

20,1620

20,2040

20,1610

0.11

24/03

USDAUD

1,2985

1,2995

1,3000

-0.08

24/03

USDAZN

1,6995

1,7005

1,7000

0.00

xxx

USDBGN

1,5842

1,8150

1,7015

-0.11

xxx

USDBRL

3,3108

3,3128

3,3162

-0.13

24/03

USDNOK

7,7554

7,7585

7,7502

0.09

24/03

USDKWD

0,2992

0,3012

0,3003

-0.03

24/03

USDCLP

608,23

608,53

609,08

-0.11

24/03

USDCOP

2841,50

2843,50

2859,80

-0.60

24/03

USDCZK

20,5590

20,5890

20,6550

-0.39

24/03

USDDZD

113,7750

115,7750

114,9070

-0.11

24/03

USDEGP

17,59

17,66

17,62

0.06

xxx

USDHKD

7,8446

7,8456

7,8481

-0.04

24/03

USDHNL

23,5780

23,6780

23,5970

0.13

24/03

USDHUF

253,07

253,27

253,68

-0.20

24/03

USDIDR

13778,00

13793,00

13755,50

0.22

24/03

USDILS

3,4804

3,4904

3,4812

0.12

xxx

USDINR

64,9790

65,0290

65,1240

-0.18

24/03

USDIQD

1184,00

1186,00

1185,00

0.00

xxx

USDIRR

37690,00

37740,00

37715,00

0.00

xxx

USDISK

98,60

98,90

99,57

-0.82

xxx

USDJMD

125,55

126,05

125,46

0.27

24/03

USDJOD

0,7070

0,7085

0,7093

-0.21

24/03

USDKES

100,70

101,00

100,85

0.00

xxx

USDKGS

68,1431

68,1931

68,1968

-0.04

xxx

USDKRW

1082,35

1083,35

1080,20

0.25

24/03

USDKZT

320,6000

320,6500

320,6250

0.00

xxx

USDLYD

1,3247

1,3317

1,3282

0.00

xxx

USDMAD

9,1600

9,1700

9,1887

-0.26

24/03

USDMXN

18,5090

18,5390

18,6352

-0.60

24/03

USDMYR

3,9150

3,9200

3,9145

0.08

xxx

USDPEN

3,2215

3,2265

3,2380

-0.43

xxx

USDPHP

52,3700

52,4100

52,4450

-0.10

xxx

USDPKR

115,15

115,35

115,25

0.00

xxx

USDPLN

3,4224

3,4264

3,4329

-0.25

24/03

USDQAR

3,6398

3,6408

3,6403

0.00

24/03

USDRON

3,7722

3,7752

3,7948

-0.56

24/03

USDSGD

1,3153

1,3156

1,3172

-0.13

24/03

USDSYP

514,98

515,48

515,23

0.00

xxx

USDTHB

31,17

31,22

31,32

-0.38

24/03

USDTJS

8,8256

8,8266

8,8224

0.04

xxx

USDTMT

3,4000

3,6100

3,5000

0.14

xxx

USDTND

2,3915

2,3935

2,3920

0.02

24/03

USDTWD

29,1760

29,2060

29,1985

-0.03

24/03

USDUAH

26,2400

26,4900

26,3750

-0.04

xxx

USDUYU

28,4100

28,5100

28,3500

0.39

xxx

USDUZS

8131,00

8201,00

4172,50

95.71

24/03

USDVND

22801,00

22811,00

22798,00

0.04

xxx

USDYER

249,90

250,00

249,65

0.12

xxx

USDZAR

11,7351

11,7451

11,8512

-0.94

24/03

SEPET

4,4320

4,4330

4,3795

1.21

24/03

GBP

5,5946

5,6226

5,5470

1.11

24/03

RUB

0,0691

0,0694

0,0687

0.87

24/03

AUD

3,0467

3,0620

3,0273

0.90

24/03

SAR

1,0553

1,0606

1,0493

0.83

24/03

CAD

3,0699

3,0853

3,0413

1.19

24/03

KWD

13,1831

13,2492

13,1042

0.85

24/03

CNY

0,6270

0,6301

0,6215

1.14

24/03

SEK

0,4814

0,4838

0,4766

1.26

24/03

NOK

0,5101

0,5127

0,5077

0.73

24/03

CHF

4,1775

4,1984

4,1461

1.01

24/03

DKK

0,6563

0,6596

0,6499

1.25

24/03

JPY

3,7700

3,7900

3,7300

1.34

24/03

HASGR

171,5602

171,6033

167,3129

2.55

24/03

GKGU

43087,33

43099,49

42515,67

1.36

24/03

GKGT

171552,2

171600,6

167307,7

2.55

24/03

22B

156,0422

167,2917

157,6450

2.55

24/03

GCYR

275,9015

282,7991

272,4001

2.55

24/03

GYRM

551,8030

565,5981

544,8003

2.55

24/03

GTAM

1103,606

1127,747

1087,919

2.55

24/03

SKGU

43070,00

43090,00

42590,00

1.15

24/03

SKGE

34862,07

34883,91

34572,47

0.87

24/03

XAUEUR

1090,480

1090,980

1080,328

0.96

24/03

XAUGBP

953,4200

953,9200

942,8850

1.14

24/03

XAUTRY

5363,261

5374,714

5229,999

2.66

24/03

SCUM

1138,766

1155,977

1121,237

2.33

24/03

SCYR

275,6061

282,6773

272,9758

2.26

24/03

SYRM

551,2122

565,3546

545,9515

2.26

24/03

STAM

1102,424

1123,836

1088,542

2.26

24/03

SRES

1173,223

1190,954

1155,163

2.33

24/03

SRESK

1170,870

1188,566

1152,846

2.33

24/03

08A

51,51516

57,22282

53,16805

2.26

24/03

14A

97,87880

100,52660

97,01141

2.26

24/03

18A

125,3536

128,8802

124,3090

2.26

24/03

22A

156,2626

157,4057

153,3699

2.26

24/03

ATAT

1135,051

1153,048

1118,779

2.26

24/03

ATAC

282,4748

291,2693

280,5354

2.26

24/03

ATAY

564,9496

582,5386

561,0707

2.26

24/03

ATA25

2833,334

2895,509

2801,149

2.26

24/03

ATA5

5675,253

5765,242

5593,894

2.26

24/03

ZIYC

274,7475

283,5365

272,9761

2.26

24/03

ZIYY

549,4951

567,0730

545,9521

2.26

24/03

ZIYT

1098,990

1134,146

1091,904

2.26

24/03

ZIY25

2747,475

2800,997

2712,956

2.26

24/03

ZIY5

5494,950

5627,770

5438,516

2.26

24/03

XAGGR

2,1158

2,1256

2,0736

2.27

24/03

XAGUSD

16,551

16,578

16,390

1.07

24/03

BRENT

70,27

70,32

68,83

2.14

24/03

COPPER

3,0029

3,0031

3,0184

-0.51

xxx

COTTON

81,78

81,88

82,15

-0.39

xxx

ZINC

1,4566

1,4568

1,4561

0.04

xxx

XPDUSD

974,12

976,81

986,00

-1.07

24/03

LEAD

1,0640

1,0644

1,0735

-0.87

xxx

NICKEL

5,8128

5,8151

5,9519

-2.32

xxx

ALUM

0,9218

0,9220

0,9327

-1.16

xxx

XPTUSD

947,00

952,00

948,45

0.11

24/03

SUGAR

12,50

13,49

12,77

1.80

xxx

COFFEE

115,90

119,85

119,00

-0.94

xxx

CORN

377,00

377,00

376,00

0.27

xxx

WHEAT

459,75

459,75

455,75

0.88

xxx

COCOA

2630,00

2631,00

2535,00

3.77

xxx

HOIL

2,0197

2,0204

1,9923

1.40

xxx

NGAS

2,5870

2,5880

2,6170

-1.13

xxx

CUP

palmiye Pazar

03:00

--

EUR

Greek Independence Day

03:00

--

EUR

Bağımsızlık Günü

03:00

--

LBP

Feast of the Annunciation

03:00

--

NPR

Ram Navami

03:00

--

NOK

palmiye Pazar

03:00

--

TMT

Meclis Seçim

03:00

--

 • Döviz ve Borsa Yorumları
0/0 Adet
Analiz 01:07

usd nin aşırı değerlenmesi iğneden ipliğe her şeye zam demektir. usd kuru çok önem arzeden bir ekonomik çıpadır. absürt yükselişler hayatı çekilmez hale getirebilir. sanayi,inşaat,yakıt,gıda başta olmak üzere tüm sektörler olumsuz etkilenir. iflaslar,işten çıkarmalar böyle dönemlerde çoğalır. enflasyon oranında bir kur yükselişine kimsenin itirazı olmaz. ama 4.40-4.50 rakamlarının havada uçuştuğunu görüyorum. ve bu beni oldukça ülkemiz ve ekonomimiz açısından endişelendiriyor.

 
 • + 1
 • - 0
Levent1 00:39

herkese iyi geceler bol kazançlar

 • + 0
 • - 0
bence 23:10 24/03

@sn bafi aynen oyle yukselırse satarız düşerse alırız. az ama öz olur

 • + 1
 • - 0
bafi36 23:09 24/03

sn. @bence, çok doğru yarı yarıya olmak demek hem düşüşleri hem yükselişleri değerlendirmek anlamını çıkartabiliriz

 
 • + 0
 • - 0
bence 23:09 24/03

herksese iyi geceler mutlu sağlıklı pazarlar dilerim

 • + 0
 • - 0
bence 23:07 24/03

@sn bafi haklısınız bu aralar en guzelı yarı yarıya olmak ve kar gelırse ona gore pozısyon almak

 • + 0
 • - 0
bafi36 23:05 24/03

böyle durumlarda grafiklere göre hareket etmek hataya sebep olabilir. temel analizi iyi yapmak gerekir. örneğin yarın çin_abd arasında gerilimi düşürecek açıklamalar ve gelişmeler olur ise piyasanın yönü nasıl çıktı ise öyle inecektir. yatırımcının illa ki yükseliş devam edecek söylemlerini baz alıp hataya düşmemesi temkinli olması, her iki duruma da hazırlıklı olması gerektiğini düşünüyorum. değerlendirmelerinize

 
 • + 3
 • - 0
bence 23:00 24/03

planlarımı 3,85 alış sonra 4,30 satış gıbı yapacağım. hayırlısı artık

 • + 0
 • - 0
Azra 22:59 24/03

bence en düşük 3.90 ve en yüksek 4.10 olur

 • + 0
 • - 0
bence 22:59 24/03

son 2,5 senede ne kadar dusmusse o kadar cıkmıs. ama taban hep yukarda olmuş normal olarak. 3,72 den tabıkı 4 ustune gıdebılır ama kalıcı olmaz dıye dusunuyorum

 
 • + 0
 • - 0
Azra 22:58 24/03

neden ki 3.95 ten 4.50 ye çıkamazmı

 • + 0
 • - 0
bence 22:57 24/03

doların 4,50 lerde kalıcı olması ıcın 3,85 lerı test etmesı gerektıgını dusunuyorum

 • + 0
 • - 0
HappyDay 22:57 24/03

sn. @bence, aynı şekilde gram altında tabanı yükseliyor. gram altında 160 ve altı uzun vadede görülmesi zor bir rakam ytd

 
 • + 1
 • - 0
bence 22:55 24/03

doların tabanı gıtgıde yukselıyor

 • + 0
 • - 0
bence 22:55 24/03

@ sn happyday. demin c.baskanının açıklaması vardı. tahmınım kurları dusurmeye yonelık olabılır. benımkı sadece öngörü

 
 • + 0
 • - 0
HappyDay 22:54 24/03

sn. @bence, şuanki durum o 26 kuruş yükselişlerindeki gibi değil. abd ve çin restleşmesi diyoruz. iki tarafdan gelecek haberler döviz ve emtia piyasasını fazlasıyla dalgalandırır. örneğini 4,03 yükselen 5 lere kadar yükselen euro ve şuanki gram altın ile gördük

 
 • + 1
 • - 0
bence 22:53 24/03

@ sn azra altın ıle ılgılı bır calısmam yok malesef

 • + 0
 • - 0
Azra 22:53 24/03

sn. @bence, altın ne olur sence

 • + 0
 • - 0
bence 22:52 24/03

dolar en son 26 kuruş dusmustu. tekrar 26 kuruş cıktı ve 3,98 e geldı. buradan 380-385 arası düzeltme olabılır. y.t.d

 
 • + 1
 • - 0
Ghost34 22:51 24/03

herkeze hayırlı geceler. allah a emanet olun. yarın gece görüşmek üzere. dövizinize ve emtianıza şimdilik sımsıkı sarılın. yakın bir zamanda ayrılık vakti gelecektir. yön mutlaka aşşagi dönecektir. herkezin dikkatli alim satim yapmasını tavsiye ederim. saglicakla kalın.

 
 • + 2
 • - 0
HappyDay 22:49 24/03

ghost3422:48
sn. @happyday kesinlikle haklsın. ama sadece yükselişlerde degil düşüşlerde önemli. 9-12 ay kimse terste kalmaz ise cok daha faydalı oluruz diye düşünüyorum.

tabikide sadece yükselişte istişare değil düşüşlerdede istişare yapmalıyız.

 
 • + 2
 • - 0
Ghost34 22:48 24/03

sn. @happyday kesinlikle haklsın. ama sadece yükselişlerde degil düşüşlerde önemli. 9-12 ay kimse terste kalmaz ise cok daha faydalı oluruz diye düşünüyorum.

 
 • + 2
 • - 0
HappyDay 22:47 24/03

ghost3422:46
eyw :) her zaman böyle olsak cok daha iyi yerlere geliriz :)

karşılıklı istişare yaparak burada faydalı yorumlar yapabiliriz :) sedat, bafralı, asivemavi, ghost34, çelik54, merkezborsacı ve ben beraber istişare yapmalıyız kurların gidişatı hakkında

 
 • + 2
 • - 0
Ghost34 22:47 24/03

ons 1362 yapar ise gümüş ons 16.80 gelmesi muhtemeldir. buda gram gümüşü 2.1526 ve üzerine taşir.
ytd...

 • + 2
 • - 0
Ghost34 22:46 24/03

eyw :) her zaman böyle olsak cok daha iyi yerlere geliriz :)

 • + 2
 • - 0
HappyDay 22:45 24/03

ghost3422:44
happy ons 1350 aşar ise hedef 1362 gözüküyor kontrol edermisin...

kontrol etmeme gerek yok , hedefin doğrudur. aynı hedefi bende paylaştım ons 1362 hedefi var :) güzel tebrikler :)

 
 • + 2
 • - 0
Ghost34 22:44 24/03

happy ons 1350 aşar ise hedef 1362 gözüküyor kontrol edermisin...

 • + 2
 • - 0
Ghost34 22:44 24/03

sa hayırlı aksamlar herkeze saglikli mutlu huzurlu bir pazar dilerim.

 • + 3
 • - 0
HappyDay 22:44 24/03

cümleten selamün aleyküm iyi akşamlar

 • + 3
 • - 0
Azra 22:41 24/03

slm iyi akşamlar herkese. gr. altın yükselmeye devam edermi ki ajaba - düşecek diye beklerken alamadım

 • + 0
 • - 0
Yshem 22:35 24/03

sn. @bafi36, şuanda aud den yakın zamanda yükseliş beklemiyorum ama yazın beklentim çok yüksek,elbette sizin için incelerim

 
 • + 1
 • - 0
Yshem 22:32 24/03

sn. @bafi36, teşekkür ederim yok grafik ama dediğim gibi örneğin trump nisanda kore lideriyle yemek yiyecek buda direk japonyaya yarar o bölgenin en güçlüsü olarak oda jpy nin değerlenmesi demek benim hissiyatım :)

 
 • + 1
 • - 0
bafi36 22:31 24/03

sn. @yshem, ülkeleri araştırıyorum dediniz. şu aud uda araştırabilirmisiniz? baskı var üzerinde ne zaman dağılır size zahmet olacak

 
 • + 0
 • - 0
bafi36 22:28 24/03

sn. @yshem, tebrik ederim grafik çalışmalarınız da, ben şahsen hissiyatlarınızı yazıyorsunuz sanıyordum. yanılmışım özür. sizden çok yararlanacağız başarılar diliyorum

 
 • + 2
 • - 0
Yshem 22:26 24/03

ama benim kendimce bazı çalışmalarım var tutar tutmaz bilemiyorum ama şuana kadar tuttu sanırım ülkeleri araştırıyorum yapacak anlaşmaları vs ona göre yön belirliyorum

 
 • + 0
 • - 0
Yshem 22:24 24/03

sn. @bafi36, bazı grafik çalışmalarım var benim rakamları ona göre belirliyorum,

 • + 0
 • - 0
bafi36 22:14 24/03

sn. @yshem, 4.95 ,ile 5.10 arasında pek fark yok, siz bu rakamları neye göre söylüyorsunuz (destek-direnç) noktalarını

 
 • + 0
 • - 0
Yshem 22:10 24/03

sn. @bafi36, sonrasıda hatta 5,10 ama mb vs deniliyor heran müdahale edilecek deniliyor dediğim gibi benimde kafam karışıyor

 
 • + 0
 • - 0
Yshem 22:08 24/03

sn. @bafi36, 4,95 belirleyecek onu 4,95 i görürse evet 5,02 beklentim ytd

 • + 0
 • - 0
bafi36 22:07 24/03

sn. @yshem, şimdi 5 lerde de ısrarcı mısınız?

 • + 1
 • - 0
Yshem 22:05 24/03

sn. @bafi36, 3,98 mutlaka gelmeliydi ve nitekimde geldi ben başından beri evet o rakamda ısrarcıydım

 • + 0
 • - 0
bafi36 22:04 24/03

sn. @yshem, yani 5 leri görmeden 3.86 ya geriliyemez mi demek istiyorsunuz

 • + 0
 • - 0
Yshem 22:02 24/03

düzeltme yapmadan yola devam edemez ytd ,ben kimseyi etkilemek istemem ama öyle yerlerde bir döviz çok zor görünüyor

 
 • + 0
 • - 0
bafi36 22:02 24/03

sn. @yshem, herkes kendi tahminlerini yazıyor. siz destek ve direnç noktalarını belirtiyorsunuz bunda çekinecek birşey göremiyorum. her destek ve direnç noktası tutacak diye bir kaide de yok. gelişecek siyasi ve jeopolitik olaylar piyasanın destek dirençlerini herzaman değiştirebilir. günümüzde de bu gibi gelişmelere her zaman gebe, siz mantıklı şeyler söylüyorsunuz ve düşüncelerize kelepçe vurmayınız tavsiyem

 
 • + 0
 • - 0
Yshem 21:59 24/03

sn. @bafi36, yarınki açılış önemli 4,95 lere çıkarsa mutlaka gelir hatta 5,02 sonrası 5,10 sonrası dediğim gibi 4,86 da düzeltme yapacaktır sonrası yine çıkış

 
 • + 0
 • - 0
Yshem 21:58 24/03

sn. @bafi36, cidden ben çok acemiyim,bazen beklentilerimi yazmaya çekiniyorum burada 3,60 lar vs telaffuz edilince kendimlede çelişkiye düşüyorum kimseyede sebep olmak istemiyorum bilmiyorum takip etme imkanınız oldumu ben chf de 4,20 leri mutlaka görecek demiştim nitekimde geldi

 
 • + 0
 • - 0
bafi36 21:55 24/03

sn. @yshem, 5 ler sizin tahmininize göre gelirmi?

 • + 0
 • - 0
bafi36 21:54 24/03

sn. @yshem, siz 3.94 dediniz geldi. 3.96. 3.98 dediniz geldi. şimdi 5 leri telaffuz ediyorsunuz

 • + 0
 • - 0
Yshem 21:51 24/03

sn. @bafi36, iyi akşamlar, 4,95 üzerinde kaldığı müddetce 5,02 sonra 5,10 sonrasında 4,86 da düzeltme yapması gerekiyor,

 
 • + 0
 • - 0
bafi36 21:48 24/03

sn. @yshem, düzeltme trendine girdi diyebilirmiyiz?

 • + 0
 • - 0
0
0
0