EXY

Euro Endeksi

00:00:00

0.00

R0,00

Düşük0,00

Yüksek0,00

D.Kapanış0,00

 • Canlı Grafik
 • EXY Yorumları

EXY - Euro Endeksi Yorumları

Ghost34 16:16, 22/01
 • + 3
 • - 0

ab'den mastercard'a 570 milyon euro para cezası
avrupa birliği komisyonu, perakendecilerin sınır ötesi kartlı ödeme hizmetlerine erişimini engellediği gerekçesiyle mastercard'a 570 milyon euro para cezası verdi.

avrupa birliği (ab)komisyonu, mastercard'ın sınırı ötesi ödeme hizmetlerine yönelik 2013 yılında başlatılan soruşturmanın tamamlandığını açıkladı. açıklamada, mastercard'ın tüccarların tek pazar'da başka bölgelerde kurulmuş olan bankalar tarafından sunulan, daha iyi koşullara sahip seçeneklerden yaralanmalarını sınırlandırdığının belirlendiği kaydedildi. söz konusu uygulamanın ab antitröst kurallarına aykırı olduğuna dikkati çekilen açıklamada, mastercard'a 570 milyon euro para cezası verildiği bildirildi.

"yapay olarak kart Ödemelerİnİn malİyetİnİ yÜkselttİ"

ab komisyonu rekabetten sorumlu Üyesi margrethe vestager, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "mastercard'ın kuralları, tüccarların diğer üye ülke bankalarının sunduğu daha iyi koşullara erişimlerini engelleyerek yapay olarak kart ödemelerinin maliyetini yükseltti. bu durum, ab'deki tüketici ve perakendecileri zarara uğrattı." ifadelerini kullandı.

denetleme yetkİ ab komİsyonunda

ab'de faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi ab komisyonunda bulunuyor. komisyon, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

alıntıdır.

 
Ghost34 11:00, 19/01
 • + 21
 • - 0

arkadaşlar bazen yapılan analizler veya yorumlar tutmuyor. mesela örnek verecek olursak usd try için 5.13 beklerken bir anda 5.54 karşımıza cıkıyor ve bagzı arkadaşlarımızdan 5.13 dediniz 5.54 geldi gibi yorumlar gelebiliyor bu durumları yaşayabiliyoruz. fakat sürekli söylüyoruz temel analiz (son dakika haberleri ekonomik değişiklikler vs vs ) geldiginde teknik çöp olur ve tekrar teknik analiz yapılmalıdır.
mahfi eğilmez hocamız bu konuda çok güzel bir acıklama yapmış okumanızı tavsiye ederim.
saygılar...

tahminlerin tutarsızlığı ve lucas eleştirisine katkı
İktisatçılar ya da geleceğe ilişkin gelişmeleri anlamaya çalışanlar tahmin yaparlarken genellikle eldeki veri setini kullanır ve mevcut koşulların değişmeden kalacağı varsayımını yaparlar. oysa bu tahminler yapıldıktan bir süre sonra, özellikle gelişme yolundaki ekonomilerde, birçok değişiklik olur, yeni önlemler açıklanır ve mevcut durumu değiştirecek adımlar atılır. bu durumda tahminin yapıldığı andaki mevcut koşulların devam edeceği varsayımı anlamını yitirmiş olur. bir tahminin altında yatan varsayım anlamını yitirdiğinde o tahminin tutması beklenemez. esasen tahmin değişen koşullarda tutuyorsa o da tahminin tutarlılığı konusunun sorgulanmasına yol açar.

robert lucas jr. (1995 nobel ekonomi ödülü), yeni bir ekonomi politikası uygulamaya sokulduğunda, iktisatçı ve analistlerin, bu politikanın etkilerini geçerli ekonomik yapının devam edeceği varsayımına dayanarak ölçmeye çalışmalarının ve tahminlerini buna göre yapmalarının yanlış olduğunu vurguluyor. bu yeni ekonomi politikasının, ekonomik aktörlerin bekleyişlerini etkilemek suretiyle mevcut yapıda değişikliğe yol açabileceğinin ihmal edilmesini eleştiriyor. lucas’a göre yeni politikanın sonuçlarını doğru tahmin edebilmek için bu politikanın karar alıcıları ne yönde etkileyeceğini göz önüne almak gerekir. lucas’ın bu tespitine lucas eleştirisi adı veriliyor.

lucas, haklı olarak ortaya koyduğu bu eleştirisinde sürprizlere ya da öngörülmemiş kararlara yer vermiyor. yalnızca eldeki verilere ek olarak yeni bir ekonomi politikasının uygulamaya girmesinin beklentiler üzerinde yapabileceği etkilerin göz önüne alınması gerektiğini vurguluyor. lucas’ın bu tespiti doğrudur çünkü gelişmiş ekonomilerde sürpriz kararlara pek yer yoktur. oysa gelişme yolundaki ekonomilerde durum oldukça farklı. bu ekonomilerde sürpriz kararlar her zaman rastlanan düzenlemeler. bir örnek verelim. diyelim ki aralık ayı başında 2019 yılı için önemli ekonomik göstergelerin nereye gideceğine ilişkin tahminler yaptık. bu tahminleri yaparken 2018 yılında ortaya çıkan ve o ana kadar açıklanmış olan göstergeleri ve geleceğe ilişkin açıklanmış olan mesela yeni ekonomi programı’nı temel aldık ve mevcut durumun buna göre devam edeceği varsayımını yaptık. tahminlerimizi yayınladıktan 15 – 20 gün sonra hükümet, yılsonunda bitecek olan vergi indirimlerini 3 ay daha uzattığını açıkladığında bizim tahminlerimizin varsayımı açığa çıkmış olur. diyelim ki tahminimizi buna göre düzeltip yeniden yayınladık. bu kez hükümetten ocak ayında asgari ücretin yüzde 26 artırıldığı ve bazı sektörlere verilecek krediler için ucuz faiz uygulaması yapılacağı açıklaması geldiğinde tahminler yeniden dayanaksız kalmış olur. Çünkü her iki açıklama da beklentileri ciddi biçimde değiştirir. büyümenin eskisi kadar kötü gitmeyebileceği, buna karşılık enflasyonda beklendiği gibi düşüşler olmayabileceği görünümü ortaya çıkar.

lucas eleştirisi, bütün ekonomiler için geçerli olsa da gelişme yolundaki ekonomiler için eksik bir tespittir. bunun iki nedeni var: (1) gelişmekte olan ekonomiler, yalnızca kendi hükümetlerinin ekonomi politikası uygulamalarından değil, gelişmiş ekonomilerin aldıkları ve uygulamaya koydukları kararlardan da fazlasıyla etkilenmektedirler. Örneğin abd merkez bankası fed’in faiz artırma kararı gelişme yolundaki ekonomilerin dış finansmana bağımlı olanlarını abd ekonomisinden daha fazla etkiler. (2) tahmin yaparken, yeni ekonomi politikası uygulamalarının beklentileri ne şekilde etkileyeceğini anketlerle ölçmek bir dereceye kadar mümkündür. buna karşılık gelişmekte olan ekonomilerde sıklıkla rastlanan sürpriz kararları tahminlere katmak mümkün değildir. ancak sürpriz ortaya çıktıktan sonra tahminleri buna göre değiştirmek söz konusu olabilir.

bu açıdan baktığımızda gelişme yolundaki ekonomilerdeki tahmin yapanların ve karar alıcıların işi gelişmiş ekonomilerdeki tahmin yapanlardan ve karar alıcılardan çok daha zordur. yapılabilecek en doğru şey sürpriz kararlar açıklandığında tahminleri yenilemektir. ne var ki bu da öngörü ufkunu çok kısıtlı hale getirmektedir.

alıntıdır.

 
Ghost34 20:16, 16/01
 • + 12
 • - 0

ancak avatkov'a göre, ortadoğu ülkelerinin suriye ile ilişkileri söz konusu olduğunda durum biraz farklı görünüyor. "İran ve türkiye'nin eşit söz hakları var. bu iki oyuncunun çabaları büyük ölçüde moskova'nın pozisyonuna bağlı. ankara'nın şu anda, abd'nin suriye'de yaptıklarından çoğunu üstlenmek için aktif girişimde bulunduğunu da hesaba katmak gerek. bu, oldukça tehlikeli ve yapıcı olabileceği gibi yıkıcı da olabilir."

suriye'nin arap birliği'ne katılımı ise, doğrudan doğruya, bu örgütün lideri durumunda olan suudi arabistan'ın tutumuna bağlı. avatkov'un görüşüne göre burada en önemli rolü iki unsur oynuyor: suudi yönetiminin pozisyonu ve devam etmekte olan süreçten menfaat temin etmeye çalışan amerikan tarafının baskısı.

avatkov şöyle devam ediyor: "amerikalıların, güçlerini suriye'den çıkmaları ve kenara çekilme girişimlerinden, ya bütünüyle farklı yönde bir eylem planına hazırlandıklarını, ya da burada asli bir katılımcı rolü üstlenemeyeceklerini kavradıklarını ve bu yüzden pek sevdikleri gibi başkasının elinden, yani mevcut durumda müttefikleri üzerinden oynamaya çalıştıklarını düşünmek gerek."

avatkov, ortaya çıkan durumun 'rusya ordusu ve rusya diplomasisinin başarısı' olarak değerlendirilebileceğini de ekliyor. zira moskova için, suriye hükümetinin zora dayanan yoldan değiştirilmesinin kabul edilemeyeceğini, sadece meşru bir iktidar değişimi olabileceğini bütün dünyaya göstermek, önemli. ayrıca rusya, orta ve yakın doğu örneği üzerinden kendisini 'barışı tesis eden bir güç' olarak gösterme imkânına da sahip olacak.

alıntıdır..

 
Ghost34 20:16, 16/01
 • + 12
 • - 0

sn.@alpkar birşeyler oluyor ama ne ?
ortadoğunun esat ile barışması ne anlama gelityor?
suriye devlet başkanı esad’ın uluslararası diplomasideki eski yerini geri kazanması birkaç yıl önce söz konusu bile olamaz gibi görünüyordu, ancak durum tamamen değişti. esad'ın uzlaşmaz karşıtları sayılan körfez ülkeleri, diplomatik temsilciliklerini açmaya karar vermekle kalmadılar, suriye’yi arap birliği’ne geri almaya da kararlı görünüyorlar.

londra merkezli middle east eye sitesinin kendi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, suudi arabistan, bae, mısır ve İsrail'in askeri istihbaratlarının temsilcileri, bir dizi gizli görüşme gerçekleştirdiler ve bu görüşmelerde esad'ın diplomatik 'rehabilitasyonu' da karara bağlandı. gazetecilerin edindiği bilgiye göre, suriye ve arap dünyası temsilcileri arasında ilişkilerin yeniden tesis edilmesine yönelik de anlaşmaya varıldı. bu çerçevede Şam'daki elçilikler tekrar açılacak ve suriye, arap birliği'ne dönecek.

Şam, 2011'de çatışmalar başladığından beri diplomatik bir tecrit içinde bulunuyordu. kimi ülkeler sadece güvenlik kaygılarıyla temsilciliklerini kapatırken kimileri de böylelikle beşar esad'ın iktidarda kalmasını kabul etmeyeceklerini gösteriyorlardı.

Örneğin dönemin kanada dışişleri bakanı john baird, Şam'daki diplomatik misyonlarını kapatırken şöyle diyordu: "bu rejim, meşruiyetini kaybetmiştir; esad için biricik makul yol, derhal çekilmektir."

sekiz yıl geçtikten sonra esad hâlâ iktidarda ve suriye hükümeti de müttefiklerinin desteğiyle ülkenin büyük bölümünde kontrolü tesis etmeyi başardı.

tÜrkİye ve İran'a karŞi

ortaya çıkan tabloda ortadoğu devletlerinin başlıca hedefi, İran'ın etkisini zayıflatmak ve türkiye'nin, suriye'nin kuzeydoğusunda askeri olarak yayılmasını engellemek. middle east eye'a göre, 'ankara'nın artan ihtirasları bölgede giderek daha büyük huzursuzluğa neden oluyor.' sitede belirtildiğine göre, görüşmelerden birinde İsrail'i temsil eden mossad başkanı yossi koen, 'günümüzde İran'ın etkisinin epeyce kırılgan olduğunu, gerçek tehdidin türkiye'den geldiğini' ifade etmiş.

görüşmede üzerinde çalışılan dört maddelik önlem paketi esas itibariyle ankara'ya karşı koymaya yönelikmiş. İstihbarat temsilcileri, türkiye'nin irak'taki etkisini de en aza indirmek konusunda anlaşmışlar.

bunların yanı sıra, suriye'nin kuzeydoğusundaki kürt güçlerinin desteklenmesi de karar altına alınmış. bu güçlerin kaderi şu anda, abd başkanı donald trump'ın, suriye'deki birliklerini çekme kararından ötürü epeyce belirsiz durumda. suudi arabistan, İsrail, mısır ve bae, böyle bir durumda kürt bölgelerindeki kontrolün türkiye'ye geçebileceğinden endişe duyuyorlar.

görüşmenin katılımcıları, bölgedeki diğer rakipleri olan İran'ı engellemek için, tahran'ın esad'a etkide bulunma imkânlarını elinden almaya niyetliler. bunun yollarından biri de, suriye'nin arap birliği'ne geri dönüşü.

'sen benİm kardeŞİm deĞİlsİn'

suriye'nin arap birliği ile ilişkileri, 2012'de, yani çatışmaların başlamasının üzerinden altı ay geçtikten sonra tamamen bozulmuştu. arap birliği üyeleri, neredeyse oybirliğiyle, çatışmanın şiddet yoluyla çözülmesi girişimlerine karşı çıkmışlardı.

suriye'nin arap birliği'ne tekrar alınması süreci şu anda başlamış durumda: 9 ocak'ta kahire'de düzenlenen özel bir oturumda, bu mesele ele alındı. bundan sonraki adımlar ise muhtemelen ocak sonundaki zirvede görüşülecek.

suriye'nin ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerinin düzelmesinin işaretleri geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı: Ürdün sınırı açılmış, sudan devlet başkanı Ömer el-beşir de aralık ayında sekiz yıl aradan sonra ilk arap birliği üyesi yabancı bir ülke lideri olarak Şam'ı ziyaret etmişti.

bae hükümeti de kasım ayında diplomatlarını suriye başkentine göndermiş, birleşik arap emirlikleri dışişleri bakanlığı tarafından şu açıklama yapılmıştı: "bu adım, bae'nin iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri yeniden tesis etme hedefinin altını çizmektedir."

bundan kısa bir süre sonra bahreyn hükümeti de suriye'deki diplomatik misyonunu yeniden açmıştı. bu sürecin ilk adımı ise, geçtiğimiz yıl eylül ayında new york'taki bm toplantısında iki ülke dışişleri bakanlarının görüşmesiyle atılmıştı.

bahreyn dışişleri bakanı, aralık ayın sonunda, suriye'deki 'elçiliklerinin faaliyete devam ettiğini' bildirmişti. bahreyn, 2011'den beri Şam'da büyükelçi bulundurmuyordu. bahreyn emirliği açıklamasında, suriye'deki diplomatik misyonlarının tekrar faaliyete geçmesinin 'suriye'nin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğü hedeflerine yönelik arap ülkelerinin rolünün güçlendirilmesi ve aktive edilmesi, ayrıca suriye'nin gelişmesine ve iç meselelerine dönük bölgesel müdahalelerin yaratacağı tehlikeyi bertaraf etmek' için zorunlu olduğunu belirtmişti.

bunları büyük batı ülkelerinin takip edip etmeyeceği henüz belirsiz. Şam'da sadece Çekya'nın elçiliği bulunuyor. bu da esas olarak, 2012'de suriye'deki misyonunu kapatan abd'nin menfaatlerini temsil ediyor.

Öte yandan, fransa ve abd dışişleri tarafından son zamanlarda yapılan açıklamalara bakılırsa, batı'nın beşar esad ve onun hükümetine yönelik tavırları değişiyor. fransa dışişleri bakanı jean-yves le drian, suriye liderinin bu ülkedeki 'seçim sürecine katılma imkânını dışlamadığını' bildirdi. le drian, "eğer beşar esad adaysa, adaydır. geleceklerinin nasıl olacağına suriyeliler karar vermelidir" dedi. abd dışişleri bakanı pompeo ise, aşağı yukarı aynı şeyi söyledi ve 'bugünkü suriye liderinin ülkenin siyasi geleceğinde yeri olacağını' belirtti.

moskova ne dİyor?

rusya bilimler akademisi'ne bağlı dünya ekonomisi ve uluslararası İlişkiler ulusal araştırma enstitüsü uzmanlarından, rusya dışişleri bakanlığı diplomasi akademisi'nde doçent olan vladimir avatkov, batı ülkelerinin suriye'deki mevcut durumda söz sahibi olabilmek için uzlaşma aradığından emin. avatkov şöyle diyor: "esad, suriye'nin meşru yöneticisi; teslim olmadı, terörist gruplarla mücadeleyi sürdürdü, siyasi ortamı biçimlendirdi; dolayısıyla şüphesiz ki siyasi süreçte yeri olmalıdır."

devamı....

 
Ghost34 23:42, 05/12
 • + 14
 • - 0

enflasyon nasıl düştü?
enflasyonda hızlı düşüş
kasım ayında hem tüketici düzeyinde hem üretici düzeyinde hem de çekirdek enflasyonu temsil eden c endeksi düzeyinde enflasyon oranlarında ciddi bir düşüş yaşandı. tÜfe, ekim ayına göre 3,64, yİ-Üfe de 6,47 puanlık düşüşler sergiledi. bu büyük düşüşler, öteden beri tÜİk’in açıkladığı enflasyon oranları konusunda kuşku duyan insanlar üzerinde yaygın bir inanma sorunu yarattı. açıklamanın ardından twitter üzerinden yaptığım 1 saat süreli bir ankete 17.888 kişi oy vererek katıldı ve katılanların yüzde 88’i bu sonuca inanmadığını ifade etti.

enflasyon doğru biliniyor mu?
enflasyon; sokakta kullanıldığı gibi fiyat artışı demek değildir. bir veya birkaç fiyatın artması enflasyon anlamına gelmediği gibi, bütün mal ve hizmetlerin fiyatlarının bir kez artması da enflasyon anlamına gelmez. enflasyondan söz edebilmemiz için bir sepette belirli ağırlıklar verilerek değerlendirilen mal ve hizmet fiyatlarının ağırlık olarak çoğunun artması ve bu artışın bir defaya özgü değil sürekli olması gereklidir.

enflasyon nasıl Ölçülüyor?
enflasyonu ölçmekte endeksler kullanılıyor. bunların en fazla izleneni tüketicinin ödediği fiyatları ölçen tüketici fiyatları endeksi (tÜfe.) bu endeks 407 mal ve hizmetin ortalama hane halkı bütçesindeki yerine göre ağırlık verilmek suretiyle oluşturulan bir sepete göre hesaplanıyor. bu ağırlıklar her yıl yenilenen hane halkı bütçe anketine dayalı olarak alınan yanıtlara göre oluşturuluyor.

kasım ayında enflasyon oranlarında yaşanan gerilemelerin nedenlerine bakmadan önce nasıl olduğunu ortaya koyalım. aşağıdaki tablo tÜfe endeksinin son iki aydaki görünümünü ortaya koyuyor. tÜfe endeksi 2003 = 100 bazlı.

yıl
ocak
ekim
kasım
aylık değişim (%)
2017

320,4
325,18
1,49
2018

401,27
395,48
-1,44
yıllık değişim (%)

25,24
21,62


tabloya göre ekim ayında 401,24 olan endeks kasım ayında 395,48’e gerilemiş. buna göre aylık değişim eksi 1,44 olmuş. yani kasım ayında tÜfe endeksine dahil olan 407 maldan bazılarının fiyatı artmış, bazılarının düşmüş ve toplamda sepetteki mal ve hizmetlerin fiyatı yüzde 1,44 gerilemiş. kasım ayında 395,48 olan endeks 2017 yılı kasım ayında 325,18 imiş. buna göre 12 aylık değişim (395,48 – 325,18) / (325,18) *100 = 21,62 olmuş. ekim ayında 12 aylık oran yüzde 25,24 olduğu için 12 aylık bazda (25,24 – 21,61=) 3,62 puan düşüş ortaya çıkmış.

enflasyonu düşüren nedenler
Şimdi gelelim bu düşüşün nedenlerine.

eylül ayından itibaren enflasyonda yaşanan yavaşlamanın ilk nedeni aynı dönemde kurlarda yaşanan gerileme.

enflasyonu düşüren bir başka etken petrol fiyatlarındaki düşüş. bu düşüşleri izleyerek benzin ve motorin fiyatlarında indirimler yapıldı. bu indirimler özellikle nakliye giderlerinde düşüşe yol açtı.

Üçüncü etken belirli mallarda kdv ve Ötv indirimlerine gidilmesi oldu. ticari araçlarda kdv oranları yüzde 18'den yüzde 1'e, mobilya sektöründe yüzde 18'den 8'e indirildi. beyaz eşya sektöründe Ötv oranları yıl sonuna kadar sıfıra indirildi. 1600 cc altı motorlu araçlarda Ötv uygulamasında 15 puanlık indirime gidildi. tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi kararı yıl sonuna kadar uzatıldı. konut satışlarında da kdv oranının yüzde 18'den 8'e indirilmesi uygulaması kadar uzatıldı.

dördüncü olarak iç talepteki ciddi düşüş enflasyonun hızının kesilmesine yol açtı. İç talepteki düşüşü üretimdeki düşüşten görebiliyoruz. Örneğin sanayi üretiminde gidiş tam anlamıyla baş aşağı oldu.

enflasyondaki düşüşün ardındaki nedenlerin yaratacağı sonuçlar
hiç kuşkusuz enflasyondaki bu düşüşün ardında yatan nedenlerin ileride yaratacağı bazı sonuçlar olacak. bunlardan birisi vergilerde yapılan indirimlerin bütçe açığını artıracak olması. kdv ve Ötv’de yapılan indirimlerin bir süredir zaten talep düşüşü nedeniyle enflasyonun oldukça altında artış sergileyen bu iki verginin gelirinde düşüş yaratacağı ve bunun da bütçe açığına olumsuz katkı yapacağını söylemek mümkün.

buna karşılık eğer enflasyonda gerileme sürdürülebilirse talep düşüşünün tersine çevrilmesi ve büyümedeki kanamayı durdurması beklenebilir.

eğer büyümedeki düşüş durdurulamazsa işsizlik oranının artması kaçınılmaz olacak. bir yandan büyümenin düşmesi öte yandan enflasyonun gerilemesi klasik kısa vadeli phillips eğrisi hipotezinin ortaya çıkmasına yol açacak ve işsizlik oranı daha da yükselecek.

ekonomi böyle bir alan. birbiriyle çelişkili hedeflerden birisini seçip ona yoğunlaşmak gerekiyor. bu noktada siyasetle olan ilişkisi karmaşık bir yapıya bürünüyor. İktisatçı tek bir hedefe odaklanmayı önerse de siyasetçi ne enflasyonu düşürmekten vazgeçmek ne de büyümeyi feda etmek istiyor.

birbiriyle çelişkili hedeflerden birisini tercih edip belirli fedakarlıklarla kesin sonuç almak ya da bütün hedeflere odaklanıp sonuç almaktan çok durumu idare etmeye çalışmak! İşte bütün mesele bu.


alıntıdır.

saygılar...

 

EXY Analiz/Yorum Gönder

X

DXY

-0,02

96,110

EXY

0.00

0,00

SUSD

-0,73

5,3050

5,3070

SEUR

-0,62

6,0200

6,0300

SGLD

-0,90

218,5979

218,7870

USDTRY

5,2822

5,2842

5,2800

0,06

01:37:48

EURTRY

6,0203

6,0300

6,0137

0,19

01:37:52

EURUSD

1,13835

1,13845

1,13823

0,01

01:37:52

GLDGR

217,8518

217,9343

217,8034

0,04

01:37:48

XAUUSD

1282,20

1283,50

1283,19

-0,03

00:57:14

 • Parite
 • Döviz
 • Altın
 • Emtia

USDJPY

109,573

109,583

109,613

-0,03

01:37:53

GBPUSD

1,30710

1,30740

1,30724

0,00

01:37:53

USDCHF

0,99460

0,99500

0,99485

-0,00

01:37:51

USDCAD

1,33435

1,33455

1,33437

0,01

01:37:52

EURJPY

124,735

124,750

124,770

-0,02

01:37:52

USDRUB

66,0796

66,1496

66,0676

0,07

01:37:47

AUDUSD

0,71404

0,71424

0,71431

-0,02

01:37:53

USDSEK

9,01160

9,01460

9,01602

-0,03

01:37:49

USDSAR

3,7464

3,7552

3,7499

0,03

01:29:54

USDCNY

6,7909

6,7929

6,8079

-0,24

23/01

USDDKK

6,5585

6,5595

6,5599

-0,01

01:37:53

USDGBP

0,7649

0,7651

0,7650

0,00

01:37:53

USDAED

3,6729

3,6731

3,6730

0,00

23/01

USDALL

109,30

109,90

109,73

-0,12

23/01

USDARS

37,5325

37,5425

37,5420

-0,01

01:37:53

USDAUD

1,4001

1,4005

1,4000

0,03

01:37:53

USDAZN

1,6950

1,7100

1,7025

0,00

23/01

USDBGN

1,7109

1,7241

1,7179

-0,02

01:27:54

USDBRL

3,7630

3,7700

3,7657

0,02

01:32:02

USDNOK

8,5637

8,5697

8,5661

0,01

01:37:53

USDKWD

0,3033

0,3034

0,3034

-0,03

23/01

USDCLP

671,70

672,70

671,90

0,04

00:45:12

USDCOP

3149,00

3154,00

3136,45

0,48

23/01

USDCZK

22,5580

22,5880

22,5810

-0,04

01:37:52

USDDZD

118,0700

118,9500

118,5700

-0,05

01:16:10

USDEGP

17,87

17,91

17,89

-0,01

01:37:01

USDHKD

7,8454

7,8459

7,8453

0,01

01:37:50

USDHNL

24,2300

24,7300

24,4700

0,04

23/01

USDHUF

279,17

279,57

279,42

-0,02

01:37:43

USDIDR

14130,90

14131,00

14130,75

0,00

01:29:59

USDILS

3,6723

3,6753

3,6800

-0,17

23/01

USDINR

71,1500

71,1800

71,1350

0,04

01:29:36

USDIQD

1186,00

1195,00

1190,00

0,04

23/01

USDIRR

42000,00

42210,00

42105,00

0,00

xxx

USDISK

120,05

120,65

120,35

0,00

01:37:53

USDJMD

130,37

133,59

131,88

0,08

23/01

USDJOD

0,7066

0,7126

0,7096

0,00

23/01

USDKES

100,30

102,30

101,32

-0,02

01:27:04

USDKGS

69,8000

69,8000

69,7394

0,09

23/01

USDKRW

1125,63

1127,63

1126,56

0,01

01:37:38

USDKZT

377,7400

378,7400

379,2000

-0,25

23/01

USDLYD

1,3700

1,4100

1,3850

0,36

23/01

USDMAD

9,5318

9,5818

9,5560

0,01

01:16:09

USDMXN

19,0305

19,0380

19,0342

0,00

01:37:53

USDMYR

4,1345

4,1395

4,1350

0,05

23/01

USDPEN

3,3365

3,3415

3,3385

0,01

23/01

USDPHP

52,7050

52,7350

52,7100

0,02

01:29:52

USDPKR

138,65

139,85

139,88

-0,45

23/01

USDPLN

3,7666

3,7671

3,7687

-0,05

01:37:48

USDQAR

3,6400

3,6420

3,6410

0,00

23/01

USDRON

4,1820

4,1870

4,1875

-0,07

01:29:38

USDSGD

1,3587

1,3589

1,3589

-0,01

01:37:52

USDSYP

514,98

515,48

515,23

0,00

xxx

USDTHB

31,66

31,72

31,69

0,00

01:37:47

USDTJS

9,3314

9,5514

9,4410

0,00

23/01

USDTMT

3,4000

3,6000

3,5100

-0,28

23/01

USDTND

3,0225

3,0275

2,9656

2,00

23/01

USDTWD

30,8530

30,8830

30,8655

0,01

01:31:45

USDUAH

27,6460

28,1460

27,8180

0,28

23/01

USDUYU

32,5500

32,7500

32,6900

-0,12

23/01

USDUZS

8340,00

8420,00

4172,50

100,84

xxx

USDVND

23194,00

23197,00

23195,50

0,00

01:00:08

USDYER

249,80

250,80

250,35

-0,02

23/01

USDZAR

13,8112

13,8238

13,8249

-0,05

01:37:40

SEPET

5,6625

5,6685

5,7038

-0,67

23/01

GBP

6,8894

6,9239

6,9021

0,07

01:37:48

RUB

0,0797

0,0801

0,0799

0,00

01:37:01

AUD

3,7631

3,7820

3,7716

0,03

01:37:48

SAR

1,4050

1,4120

1,4080

0,04

01:37:48

CAD

3,9491

3,9689

3,9571

0,05

01:37:48

KWD

17,3740

17,4611

17,4070

0,06

01:37:48

CNY

0,7759

0,7798

0,7773

0,07

01:37:43

SEK

0,5847

0,5876

0,5856

0,11

01:37:48

NOK

0,6151

0,6182

0,6164

0,06

01:37:48

CHF

5,2970

5,3235

5,3072

0,06

01:37:48

DKK

0,8034

0,8074

0,8049

0,06

01:37:48

JPY

4,8000

4,8300

4,8100

0,10

01:36:46

HASGR

216,7695

216,8516

216,7214

0,04

01:37:48

GKGU

41029,10

41043,81

41049,10

-0,03

01:37:48

GKGT

216764,9

216842,7

216714,6

0,04

01:37:48

22B

197,1622

211,4031

204,1986

0,04

01:37:48

GCYR

348,6289

357,3446

352,8416

0,04

01:37:48

GYRM

697,2578

714,6892

705,6832

0,04

01:37:48

GTAM

1394,516

1425,021

1409,188

0,04

01:37:48

SKGU

41000,00

41020,00

41080,00

-0,17

23/01

SKGE

36102,35

36121,55

36189,05

-0,21

23/01

XAUEUR

1127,000

1127,200

1127,317

-0,02

01:00:03

XAUGBP

980,6000

982,6000

981,6000

0,00

01:00:03

XAUTRY

6775,953

6778,520

6774,450

0,04

01:37:48

SCUM

1449,416

1471,322

1473,973

-0,92

23/01

SCYR

350,8496

359,9046

358,6002

-0,90

23/01

SYRM

701,6993

719,8092

717,2004

-0,90

23/01

STAM

1403,399

1430,867

1429,986

-0,90

23/01

SRES

1493,272

1515,841

1518,572

-0,92

23/01

SRESK

1490,278

1512,801

1515,527

-0,92

23/01

08A

65,57938

72,85607

69,84549

-0,90

23/01

14A

124,60080

127,99040

127,44100

-0,90

23/01

18A

159,5765

164,0903

163,3011

-0,90

23/01

22A

198,9241

200,4089

201,4774

-0,90

23/01

ATAT

1444,932

1468,061

1469,706

-0,90

23/01

ATAC

359,5935

370,8440

368,5311

-0,90

23/01

ATAY

719,1871

741,6880

737,0623

-0,90

23/01

ATA25

3606,865

3686,561

3679,787

-0,90

23/01

ATA5

7224,661

7340,304

7348,531

-0,90

23/01

ZIYC

349,7567

360,9985

358,6007

-0,90

23/01

ZIYY

699,5133

721,9971

717,2014

-0,90

23/01

ZIYT

1399,027

1443,994

1434,403

-0,90

23/01

ZIY25

3497,566

3566,228

3563,930

-0,90

23/01

ZIY5

6995,133

7165,274

7144,418

-0,90

23/01

XAGGR

2,5888

2,5973

2,6073

-0,54

00:58:09

XAGUSD

15,358

15,362

15,329

0,20

23/01

BRENT

60,88

60,93

61,11

-0,32

00:54:59

COPPER

2,6979

2,7009

2,6942

0,19

23/01

COTTON

79,90

79,92

80,02

-0,14

xxx

ZINC

1,1827

1,1848

1,1759

0,68

23/01

XPDUSD

1345,00

1362,00

1351,50

0,15

01:36:30

LEAD

0,9161

0,9172

0,9066

1,11

23/01

NICKEL

5,2668

5,2723

5,2417

0,53

23/01

ALUM

0,8550

0,8601

0,8517

0,69

23/01

XPTUSD

792,00

797,00

794,50

0,00

01:36:30

SUGAR

13,82

13,84

13,89

-0,43

xxx

COFFEE

116,65

120,95

122,10

-2,70

xxx

CORN

369,50

369,50

369,50

0,00

xxx

WHEAT

507,25

507,50

508,00

-0,12

xxx

COCOA

2207,00

2210,00

2162,00

2,15

xxx

HOIL

2,3085

2,3092

2,3189

-0,43

xxx

NGAS

3,2230

3,2250

3,2140

0,31

xxx

 • Döviz ve Borsa Yorumları
0/0 Adet
LitlleSmall 01:33

yarın reis maduro ya arkandayız destekliyoruz derse ve trump da buna bir cevap verirse vay ki ne vay tutabilene aşk olsun doları. kytd

 
 • + 0
 • - 0
Soydan 01:29

venezuella doları nasıl etkiler, tahmin var mı ytd

 • + 0
 • - 0
İnter 01:23

atalarımız boşuna dememiş söz gümüşse sukut altındır

 • + 0
 • - 0
İnter 01:19

allah hep ülkemize ve devletimize zeval vermesin dedik yine de rahat durmuyoruz

 • + 0
 • - 0
İnter 01:18

bu sefer de venezuella treni kalkıyor binecekler kalmasın

 • + 0
 • - 0
masQara 01:13

nedense bir banka sistemine giriş yapamıyorum. hata veriyor. ılginç

 • + 0
 • - 0
D$lar 01:09

“rusya da maduro'yu venezuela'nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak.”

rusya'dan venezuela devlet başkanı maduro'ya destek.
trt

 
 • + 0
 • - 0
Sörwinset 01:08

venezuala abd / türkiye ilişkilerin de rusya iran yakınlaşmasından sonra mevzu arayan abd ye iyi bir fırsat olcak bu krizi kullanacaktır abd

 
 • + 0
 • - 0
D$lar 01:04

abd,venezuela’ya sömürge valisi atıyor, darbe yapıyor.demokrasi şampiyonu olan batı dünyası ise sessiz.15 temmuz’da abd destekli fetö darbesini püskürten erdoğan yine darbenin karşısındak en yürekli ses oldu. venezuella da abd darbesine hayır.
a. selvi - alıntı
kulis habercisi kendisi hemen nabız alıyoruz. olası tepkiler bu sekilde olacaktır..

 
 • + 0
 • - 0
Gökmaviayyıldız 01:00

sn. @litllesmall, düşüşcüler sahane almışken biz can yeleğimizi giyelim sürekli yaziyorum biliyorsun kademe candır diye.... ytd

 
 • + 0
 • - 0
D$lar 00:58

maduronun abd ile ilişkileri bitirme kararı aldım dediği balkona iyi baķın dostlar. onu dinleyen kitleyi de iyi izleyin. henüz farkında değiller maduronun ne dediğinin. farkına vardıklarında iş işten geçmiş olacak ne yazık ki.

 
 • + 0
 • - 0
alpkar 00:57

sn @poyrazran 4 . seçenek güzel oldu :)

 • + 0
 • - 0
Gökmaviayyıldız 00:56

sn. @litllesmall, maduroyu severim iyi adamdır:(

 • + 0
 • - 0
masQara 00:55

sn. @amator, o da fena bozar kardeşim hem arap ülkesinde yetişen sevdiğimiz bir meyve. ytd

 • + 0
 • - 0
LitlleSmall 00:55

sn. @gökmaviayyıldız, gramcı kardeşim maduro rüzgarını yakalayacaksın bakalım , hadi hayırlısı. ytd

 • + 0
 • - 0
Amator 00:54

sn. @masqara, hurma iyi gelirmi dersiniz?;))

 • + 0
 • - 0
masQara 00:53

nohut yada leblebiyi fazla yemeyin bir süre sonra rahatsız eder. ytd

 • + 0
 • - 0
Gökmaviayyıldız 00:52

tüm dostlara iyi geceler
@hümanist kardeşim
bir kademe euro
bir kademe gram altın
bir kademe usd
sepete eklenmiştir
sabah görüşmek üzere inş
kesinlikle ytd
son olarak ***5.277***rakamına dikkat

 
 • + 0
 • - 0
Amator 00:49

sn cb kankası maduroya destek olcakmı yoksa,ilişki bittimi???

 • + 0
 • - 0
D$lar 00:47

venezüella savunma bakanı: silahlı kuvvetler, anayasayı ve egemenliği savunacak.
sputnik

 • + 0
 • - 0
D$lar 00:44

ab'den guaido'ya destek mesajı!
ab konseyi başkanı donald tusk: "umarım tüm avrupa venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. maduro'nun aksine ulusal meclis ve juan guaido venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip."
ht

 
 • + 0
 • - 0
Poyrazran 00:44

alpkar 00:42
moduro koltuktan indirildi. muhalefet iktidar oldu diyelim.

soru:
1-brent ve amerikan tipi varil petrol ne olur ? :))
2- globalde ne olur?
3- türkiye açısından ne olur? :))
4-sadrazam sucuğu yemeyin :)) ytd

 
 • + 0
 • - 0
alpkar 00:42

moduro koltuktan indirildi. muhalefet iktidar oldu diyelim.

soru:
1-brent ve amerikan tipi varil petrol ne olur ? :))
2- globalde ne olur?
3- türkiye açısından ne olur? :))

 
 • + 0
 • - 0
alpkar 00:40

sn @ghost34 göründüğü gibi değil kurgu. "dost ateşi" vurgusu aklıma geldi bir anda ytd

 • + 0
 • - 0
D$lar 00:40

son dk ab konseyi'nden venezuela muhalefetine destek çağrısı.

dedik mi??

 • + 0
 • - 0
alpkar 00:38

sn @megane eyyyyyy devri bitti desem :)

 • + 0
 • - 0
alpkar 00:37

sn @d$lar
leblebi+boza=vefa :))

 • + 0
 • - 0
D$lar 00:37

abd venezuela büyükelçisi robinson: ''maduro yönetiminin bizi kovma yetkisi yok. juan guaido bizim kalmamızı istiyor. bir yere gitmiyoruz. maduro hükümeti'nin elçiliğimize olası müdahalesi, savaş nedenidir.''

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:35

sn.@alpkar
pentagon avrupa'daki işlerini tamamlayıp rusya ile hesaplaşacak. türkiye de hedeflerinde ancak bizimle sert mücadele istemezler. avrupa ile rusya geri adım atarsa bizimle ortak bir yol bulacaklarını biliyorlar... ama bilinmesi gereken herkesin her yerin tehdit altında olduğudur.
alıntıdır

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:35

sn.@megane bulaştırma ihtimali yüksek fakat ab ve abd arasında seçim yapmakdan çok kimin destek verdigi önemli sanki fakat ab den destek yerine köstek geliyor(özellikle bütçe) ingiltere hard brexit etkisi ira çıkar ise x10 olur ayrıca italy kalkışsa bile hesabı ödeyemezler bulaşıkhanede kurtarmaz fakat ab ye zarar vermeye yeter sanki
ytd

 
 • + 0
 • - 0
Poyrazran 00:34

madur’o demesinler şimdi sonuçta verilen sözlerde var :)) ytd

 • + 0
 • - 0
Dervis44 00:34

tabi birileri aşırı cesur bu aralar ytd

 • + 0
 • - 0
Dervis44 00:33

ilginç değil mi bu hafta saflar mi belirleniyor sanki herkes kartlarını son kez açık ediyor

 • + 0
 • - 0
megane 00:32

sn. @alpkar, ustad, ister misiniz şimdi maduroya bir yalanlama cekelim? ama biraz afilli, eeeey maduro şeklinde mesela?? bunlar hep ytd tabi :)

 
 • + 0
 • - 0
D$lar 00:31

sn. @alpkar, gittim ya vefaya geçen haftalarda 1 bardak 5tl di :)
tarihi yaşatılsın saygı duyarım. her kış giderim mutlaka :)

 
 • + 0
 • - 0
megane 00:30

sn. @ghost34, hukumet pentagona teşekkür ediyor şu anda, rüzgara göre yelken çevirirler gibi geliyor bana. daha önce yapmisliklari var, sözünde durup pentagonla devam ederlerse eline yüzüne bulaştırma ihtimali de var. e bunu da yaptılar daha önce :) benim merak ettiğim şey şu, italya pesco için ne kadar önemli?? ingiltere nin exit bedeli hard, peki italya'nın etiketinde ne yazıyor??? ytd

 
 • + 0
 • - 0
Poyrazran 00:30

ülkesine dönmesine rağmen koltuğuna oturtamadı adamcağız ytd 😊

 • + 0
 • - 0
Poyrazran 00:28

sn @alpkar galiba gerçekten leblebinin yanında sadrazam sucuğu yedirmişler maduroya 😂😂 ytd

 • + 0
 • - 0
alpkar 00:27

sn @d$lar ilahi alemsin. yürü vefa ya :))

 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:27

sn.@dervis44 zararına işlem yapmak şu piyasa şartlarında extra zarar getirebilir.
bazen izlemek iyidir.
tabiki son karar sizlerindir.
ytd

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:26

sn.@megane italya sadece bir nevi piyon gibi sanki.
asıl mesele arkasında kim veya kimler var? fikrin varmı ?

 • + 0
 • - 0
D$lar 00:26

sn. @alpkar, acaba çorum leblebisini mi altın madeni mecazıyla işleyecekler.. ben hala çorumdayım boza leblebi canım çekti :)

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:25

sn.@alpkar
ghost34 00:02
sn.@alpkar dosttan gelen ateşe can feda yeterki dost bildiklerimiz dost olsun
dost gözüken ama olmayanlar dan gelene dost ateşi denmez :)

 
 • + 0
 • - 0
Poyrazran 00:25

şimdi maduro o kadar leblebiyi boşu boşunamı yedi ytd 😊

 • + 0
 • - 0
Dervis44 00:24

sn. @ghost34, kusura bakmayın biraz fazla soruyorum ilginiz için teşekkürler peki aşağı iniş yaparsa tekrar dolara geçilir mi

 
 • + 0
 • - 0
alpkar 00:24

sn @d$lar; gözlerimizi goldman a çevirelim mi?!
izmir in kuzeyindeki altın madeninde de onlar var ytd :))

 • + 0
 • - 0
megane 00:23

sn. @ghost34, kardeşim italya önemli diyebiliriz fakat tarihin en büyük iki sahnesinde yancilik ve ayak bağından öteye gidememiştir. hatirlatiyim :) gündüz italyanin önemi nedir diye sormustum... ytd

 
 • + 0
 • - 0
D$lar 00:23

sn. @alpkar, o degilde çorumda altın beklenirken ne olacak bizim altın işi :))

 • + 0
 • - 0
Ghost34 00:22

sn.@dervis44 konu teknik olmadıgı için 1.15 de 1.12 de supriz olmaz sanki.
ytd

 • + 0
 • - 0
alpkar 00:22

sn @ghost34 belirtmeyi unuttum
2 dost ateşi var. biri globali etkileyecek. biri de bizi
işte buda ytd

 • + 0
 • - 0
0
0
0