EXY

Euro Endeksi

00:00:00

0.00

R0,00

Düşük0,00

Yüksek0,00

D.Kapanış0,00

 • Canlı Grafik
 • EXY Yorumları

EXY - Euro Endeksi Yorumları

Ghost34 19:03, 18/11
 • + 5
 • - 0

İkİz kule saldırıları ÜÇÜncÜ dÜnya savaŞi'nın ilanıydı. Çok kişi anlamadı. Şimdi tırmanan ve daha da tırmanacak olan savaşın son safhası… pentagon ve arkasındaki silah lobileriyle, para kıyasıya savaş halinde. bunların kontrol ettiği ülkeler de karşı karşıya… Çin para'nın hakimiyetinde kuruldu. silaha yani abd'ye karşı… rothschild ailesinin gücünün sınırsız olduğu ülkeler de abd'ye karşı. fransa gibi… rusya gibi… zaten avrupa ordusu fikri aslında ailenin temelini attığı bir düşünce! aİle paranın sihirbazı kabul.
ancak hiç olmayan şeyler oluyor ve dengeler sarsılıyor.
açalım biraz.
Önemli olan yer tam da burası. Çünkü bu ayrışan güçlerin tÜrkİye'de büyük ortaklari var. adamları var.
dediklerini yapacak isimler var… para'ya yaslanıp ilerleyelim… dünya yeni bir savaşa hazırlanırken, mühimmatlar da biriktiriliyor… son derece normal bir durum. dünyanın en önemli 4 bankası olarak kabul edilen bank of america, jp morgan chase, citigroup ve wells fargo'da bu savaştan etkilenecek. en büyükler bunlar. 4 büyükler hatta… 4 bankada rothschild-rockefeller ortaklığı vardı.
İkİ bÜyÜk yanİ!
wells fargo'da ceo timothy j. sloan, rothschild ailesiyle yürürken başkan elizabeth duke rockefeller için çalışırdı. jp morgan ceo'su jamie dimon, rockefeller için karar alırken, başkan william b. harrison jr. rothschild ailesinin çıkarlarını korur.
hayatımızın içinde olmasa da dünyayı etkileyen görev dağılımları vardı.
bilmiyorduk… bu bankaların büyük kalması için ise bir destek gereklidir. sİhİr de buradadır! exxon mobil, shell, bp ve chevron texaco bankaların en büyük destekçisidir ve burada da ortaklık vardır. Şimdi rockefeller ailesinin pentagon'la birlikte yol almaya karar vermesinden sonra şirketlerde büyük bir savaş var. başkanlar, ceo ile görüşmüyor. herkes kendi ekibiyle yeni kararlar alıyor. finans dünyasındaki bu gerginliğin sonucu da 2019'daki büyük ekonomik kriz öngörülerini ortaya çıkartıyor. eğer büyük bir anlaşma olmazsa, büyük bir ekonomik kriz yaşanır. İşte buna da iii. dünya savaşı denilecek.
sonuçları çok ama çok ağır olacak!
rothschild ailesi finans konusunda çok güçlüdür. ancak rockefeller ailesi de güçlüdür. abd merkezli, muhafazakar ağırlıklı baptis (hıristiyan mezhebi) olan aile, katoliklerle de çok yakındır. yani yahudi rothschild ailesi ile asla yakın olamazlar ama büyük ortaklık için 100 yıldır dini konuları öne çıkarmadılar. Şimdi ise artık dini konuların da öne çıkacağı bir döneme giriyoruz. katolikler'le yahudiler'in savaşından en çok etkilenecek olanlar da doğal olarak müslümanlar olacak.
Çünkü müslümanlar'ın olduğu ülkeler bu savaşın zaferini belirleyecek. yani ortadoğu ve afrika bu savaşın zaferi için çok önemli. savaşın olduğu bölgede müslüman nüfus yüzde 70'in üzerinde. doğal olarak bu ülkeler büyük risk altında. anlamamiz gereken de bu! ama bunları görmeyip içeride kısır tartışmalar yapmak istiyorsanız yapay gündemlerle yol almak istiyorsanız buyurun durmayın!
ortada büyük bir sorun var! İki taraf da çözemedi bunu.
paranın gücü hala ölçülemiyor.
silahın gücü de öyle. ancak dini güç bunların üzerinde geliyor. gerçek dini güç ile büyük bir kalabalığı yönetebilirsin. rothschild ailesi, yıllarca fransa üzerinden afrika'daki müslüman ülkeleri yönetti. Şimdi o ülkelere pentagon üzerinden bir giriş var. bu da o ülkelerdeki liderlerin yeni tercih yapmasına neden olacak ki, bunun için de ciddi adımlar görüyoruz.
fransa afrika'yı kaybederse, rothschild ailesi savaşı kaybedecek. aİle için afrİka bu kadar önemli!
afrika'daki gücünü kaybetmek istemeyen aile de macron'la birlikte kıtanın tamamını istiyor. tabii burada artık almanya da fransa'ya yakınlaşıyor. Şimdi afrika'da önemli bir güç haline gelen türkiye de şu anda fransa ve almanya ile yakın duruyor. pentagon, türkiye'nin bu paktın dışında yer alacağını umuyordu.
hala bu ümidini kaybetmeyen bir pentagon var. aralarında tartışma olsa da tÜrkİye konusunda her iki taraf da ümitli! aile de pentagon da "bİze gelecekler" diye beklenti içinde!
pentagon brunson krizinden sonra resmen yumuşadı. Şimdi dostluklarini gösterecek adım atmak zorundalar. bakalım olacak mı?
böyle bir hamle gelecek mi?
ancak her şeye rağmen türkiye ile anlaşmak isteyen bir pentagon görüyoruz. sıcak karşılamalar daha da artacak. bunun için pentagon, savunma bakanı mattis ile yol alıyor. Çok kişi bilmese de mattis tÜrkİye'de çok önemli mesafe alabilecek güce sahip bir isimdir.
abd hazine bakanları hep türk iş adamlarıyla yakındı. bilinen bir sir'dı bu! ancak mattis bir asker olsa da hem patronlarla ama özellikle ceo'larla çok yakın ilişkileri bulunan bir figürdür!
mesela İzmir ve İstanbul'daki bazı savunma şirketleriyle mattis'in yakınlığı çok ama çok üst düzeydedir!
mattis'in dışında pompeo'nun da başta almanya olmak üzere hollanda'daki şirket ceo'larıyla güçlü bağları var. pompeo da bu iki ülkede önemli adımlar atıyor ve fransa'nın afrika'daki etkinliğini azaltmak istiyor.
Çok çetin bir dönemin içinde gizli anlaşmaların ortaya çıkmaması sağlanıyor.
afrika'daki savaşla, bank of america, jp morgan chase, citigroup ve wells fargo'daki savaşın tarafları aynı. almanya'daki işadamlarıyla, türkiye'deki ceo'lar da aynı dönme dolabın içinde yer alıyor. fransa'da iki güç var. biri türkiye ile ortaklık isterken, abd'ye yakın olan güç türkiye'yi oyun dışına itiyor. aynı güç almanya için de paris'te karşı karşıya geliyor.
bu iki gücün birbirinden ayrılması her ülkeyi her şirketi her devleti ortadan çatlattı neredeyse… fetÖ bile böyle! pkk da… iŞİd de… olaylara böyle bakarsak nelerin yaşanacağı konusunda kafamız daha net olacaktır. tÜrkİye'nin önemi dünyaya nereden bakarsanız bakın tekrar tekrar görülecektir… brexit ile İngiltere'de istifalar yaşanmakta.
avrupa bİrlİĞİ gelen rüzgardan korkmakta… avrupa'ya yani fransa-almanya ittifakına sırtını dönen londra'nın gideceği tek yer washington gibi durmakta… Şirketler gibi Ülkeler de İttİfaklarinin peşinde sürüklenmekte… dünya yeni halini almak için dönüyor… İyi izleyin!
bizsiz olamasa da çok şey olacak…

alıntıdır...

 
Ghost34 21:59, 17/11
 • + 3
 • - 0

sermaye pİyasasi araÇlarina İstİsna
sermaye piyasası araçlarının (yabancı sermaye piyasası araçları ve depo sertifikaları ile yabancı yatırım fonu payları da dahil olmak üzere), döviz cinsinden oluşturulması, ihracı, alım satımı ve yapılan işlemlere ilişkin yükümlülüklerin döviz cinsinden kararlaştırılması mümkün olacak.
dışarıda yerleşik kişilerin türkiye’de bulunan; şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde elli ve üzerinde pay sahipliklerinin veya ortak kontrol ve/veya kontrolüne sahip bulunduğu şirketler ile serbest bölgedeki faaliyetleri kapsamında serbest bölgelerdeki şirketlerin işveren veya hizmet alan olarak taraf olduğu iş ve hizmet sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.
türkiye’de yerleşik ticari havayolu işletmeleri, hava taşıma araçlarına, motorlarına ve bunların aksam ve parçalarına yönelik teknik bakım hizmeti veren şirketler, havalimanlarında yer hizmetleri yapmak üzere çalışma ruhsatı alan veya yetkilendirilen kamu ya da özel hukuk tüzel kişiliği statüsündeki kuruluşlar ve söz konusu kuruluşların kurdukları işletme ve şirketlerle doğrudan veya dolaylı olarak sermayelerinde en az yüzde elli hisse oranına sahip olduğu ortaklıkların; türkiye’de yerleşik kişilerle döviz cinsinden veya dövize endeksli bedeller içeren gayrimenkul satış, gayrimenkul kiralama ve iş sözleşmeleri haricindeki sözleşmeleri akdetmeleri mümkün olacak.
sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayan sözleşmeler kapsamında düzenlenecek kıymetli evraklarda yer alan bedeller, döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenemeyecek. ancak, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen ve dolaşıma giren bu kapsamdaki kıymetli evraklar istisna sayılacak.
türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışındaki; şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, işlettiği veya yönettiği fonlar, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde elli ve üzerinde pay sahipliklerinin bulunduğu şirketler türkiye’de yerleşik olarak değerlendirilecek. ancak, sözleşmenin yurt dışında ifa edilmesi durumunda istisna kapsamında değerlendirilecek.
sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olmayan sözleşmelerde yer alan bedellerin taraflarca türk parası olarak yeniden belirlenmesi zorunlu olacak.

anlaŞmazlik halİnde 2 ocak 2018 kuru esas alinacak
döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olmayan sözleşmelerde yer alan bedeller taraflarca türk lirası yeniden belirlenirken mutabakata varılamazsa; 2 ocak 2018 tarihinden önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin tl’ye çevrilmesinde, 2 ocak’taki merkez bankası efektif satış kuru esas alınacak. taraflar anlaşırsa, farklı bedeller üzerinden de tl’ye geçiş yapabilecekler. yeni belirlenen bedeller, her yıl türkiye İstatistik kurumu’nun (tÜİk) tüketici fiyat endeksindeki (tÜfe) artışa göre güncellenecek.

kİra bedelİnde anlaŞilamazsa tÜfe oranlari esas alinacak
düzenlemeleri içeren 8’inci maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce akdedilen konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmelerinde döviz veya dövize endeksli olarak belirlenen bedeller iki yıllık süre için türk lirası olarak belirlenecek. ancak, türk lirası olarak belirlemenin yapıldığı kira yılının sonundan itibaren bir yıl geçerli olmak üzere; türk lirası olarak belirlenecek kira bedelinde mutabakata varılamazsa, belirleme tarihinden belirlemenin yapıldığı kira yılının sonuna kadar tÜİk’in her ay için belirlediği (tÜfe) aylık değişim oranları esas alınarak artırılması yoluyla belirlenecek.
bir sonraki kira yılı türk lirası bedeli belirlenirken taraflarca mutabakat sağlanamaması durumunda ise önceki kira yılında geçerli olan kira bedelinin (tÜfe) aylık değişim oranları esas alınarak artırılması yoluyla belirlenecek ve belirlenen türk lirası cinsinden kira bedeli, iki yıllık sürenin sonuna kadar geçerli olacak.

alıntıdır...

 
Ghost34 21:59, 17/11
 • + 3
 • - 0

döviz ve tl cinsinden sözleşmelere yeni düzenlemeler getirildi
döviz ve tl cinsinden yapılacak sözleşmelere ilişkin yeni düzenlemeler getirildi

türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı karara İlişkin tebliğ’de değişiklik yapılmasına dair tebliğ, resmi gazete’de yayımlandı. söz konusu tebliğin, döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmelerin tl’ye çevrilmesindeki esasları içeren 8’inci maddesinde değişikliğe gidildi.
buna göre, türkiye’de yerleşik kişiler kendi aralarında akdedecekleri; konusu yurt içinde yer alan gayrimenkuller olan, konut ve çatılı iş yeri dahil gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak.

vatandaŞlik baĞi bulunmayan kİŞİler İstİsna sayilacak
türkiye cumhuriyeti devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan türkiye’de yerleşik kişiler veya türkiye'de ve yurt dışında yerleşik kişiler; alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırabilecek.

kÜltÜr bakanliĞinca belgelİ otel ve pansİyonlar dÖvİz cİnsİnden kİralanabİlecek
kültür ve turizm bakanlığından belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanmasıyla ilgili gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.
İha'nın haberine göre; düzenleme, gümrüksüz satış mağazalarının kiralanmasına ilişkin gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılmasını mümkün hale getiriyor.
türkiye’de yerleşik kişiler kendi aralarında akdedecekleri; yurt dışında ifa edilecekler ile gemi adamlarının taraf oldukları dışında kalan iş sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak.
türkiye’de yerleşik kişiler kendi aralarında akdedecekleri; yabancı ülke vatandaşlarının dahil oldukları hizmet sözleşmeleri, ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri, yurt dışında gerçekleştirecek faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri, türkiye’de başlayıp yurt dışında sonlanan, yurt dışında başlayıp türkiye’de sonlanan veya yurt dışında başlayıp yurt dışında sonlanan hizmet sözleşmeleri dışında kalan danışmanlık, aracılık ve taşımacılık dahil hizmet sözleşmelerinde, sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak.
döviz cinsinden maliyet içeren eser sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.

menkul satiŞ ve kİralama sÖzleŞmeler
taşıt satış ve kiralama sözleşmeleri dışında kalan menkul satış ve kiralama sözleşmelerinde sözleşme bedelin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.

yurt diŞinda Üretİlen donanim ve yazilimlara İstİsna getİrİldİ
tebliğle birlikte, bilişim teknolojileri kapsamında yurt dışında üretilen yazılımlara ilişkin satış sözleşmeleri ile yurt dışında üretilen donanım ve yazılımlara ilişkin lisans ve hizmet sözleşmelerinde sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırması mümkün hale geldi.
gemilere ilişkin finansal kiralama (leasing) sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür. finansal kiralama (leasing) sözleşmelerine ilişkin bedellerin de döviz cinsinden kararlaştırılması mümkün olacak.
türkiye cumhuriyeti ile vatandaşlık bağı bulunmayan türkiye’de yerleşik kişilerin taraf olduğu iş sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.
kamu kurum ve kuruluşlarının veya türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı şirketlerinin taraf olduğu gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama dışında kalan sözleşmelerde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.
kamu kurum ve kuruluşlarının taraf olduğu döviz cinsinden veya dövize endeksli ihaleler, sözleşmeler ve milletlerarası antlaşmaların ifası kapsamında gerçekleştirilecek olan projeler dahilinde; yükleniciler veya görevli şirketlerin ve bunların sözleşme imzaladığı tarafların üçüncü taraflarla akdedeceği veya bahsi geçen projeler çerçevesinde akdedilecek, gayrimenkul satış sözleşmeleri ve iş sözleşmeleri dışında kalan sözleşmelerde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek.
kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanun kapsamında gerçekleştirilen işlemlere ilişkin olarak yapılan sözleşmelerde; sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılabilecek. bu işlemlerle ilgili olarak bankaların taraf olduğu sözleşmelerde de sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olacak.


devamı var..

 
Ghost34 21:52, 17/11
 • + 4
 • - 0

enflasyonla göstermelik mücadele
türkiye, hiçbir zaman enflasyonla gerçek anlamda mücadele etmedi. hep mücadele eder gibi yaptı. 1980’lerde enflasyon başını alıp giderken zamanın hükümetleri enflasyonu birinci sorun olarak aldıklarını söyleseler de aslında birinci sorunları her zaman büyümeydi. turgut Özal başbakanken kendisine enflasyonu anlatan bürokratlara “siz bana büyümeyi anlatın ben halka enflasyonu anlatırım” derdi. bunun mantığı çok açıktı. büyüme demek yatırım, yeni iş sahaları ve dolayısıyla istihdam artışı demekti. enflasyonla mücadele uğruna büyümenin düşmesini dolayısıyla işsizliğin artmasını göze alamıyordu siyasetçi. böylece türkiye büyüme uğruna giderek yükselen bir enflasyonla yoluna devam etti. sonunda büyümeyi kaybetti, elde enflasyon kaldı.

2001 krizinden sonra türkiye’nin eline enflasyonla mücadele için tarihi bir fırsat geçti. imf desteğiyle uygulanan güçlü ekonomiye geçiş programıyla türkiye çift haneli enflasyonunu tek hanelere düşürmeyi yüksek büyüme oranlarını yakalayarak başardı. krizlerden çıkışta böyle bir fırsat doğabiliyor. bu dönemde türkiye’nin enflasyonu, içinde yer aldığı gelişmekte olan ekonomiler grubunun ortalama enflasyonuna çok yaklaştı. yine aynı dönemde türkiye’nin büyümesi gelişmekte olan ekonomilerin ortalama büyümesinin üzerinde seyretti. bu gelişmeleri aşağıdaki grafiklerden izlemek mümkün (grafikler, imf weo october 2018 database tablolarından alınan verilerle hazırlanmıştır.)

büyüme grafiğinden türkiye’nin küresel krizde, gelişmekte olan ekonomiler ortalamasından çok daha fazla etkilendiği görülebiliyor. o dönem dışında türkiye’nin büyümesi sürekli olarak gelişmekte olan ekonomiler ortalamasının üzerinde seyretmiş bulunuyor. enflasyon grafiğinde de bir ara gelişmekte olan ekonomiler ortalamasına oldukça yaklaşmış bulunan türkiye enflasyonu hep bu ortalamanın üzerinde kalmış ve son yıllarda ortalamadan iyice uzaklaşmış görünüyor. Özellikle son iki yılın gelişmesine bakılırsa türkiye’nin ivme kaybı yaşayan büyümesini kollayabilmek için enflasyonu nasıl gözden çıkardığını görmek mümkün.

ne yazık ki enflasyonu göz ardı edip büyüme peşinde koşmak tıpkı 2001 krizi öncesinde olduğu gibi büyümenin kaybedilmesini önleyemiyor.

alıntıdır...

 
Ghost34 20:43, 17/11
 • + 6
 • - 0

finanse edilmeyen cari açık olmaz ama nasıl finanse edildiği Önemlidir

cari açık otomatik olarak finanse edilir mi?

bir zamanlar çok yaygın bir söylem vardı: “finanse edildiği sürece cari açık sorun olmaz.” sonrasında bu yaygın söyleme yaygınlık kazanmış bir başka söylemle yanıt verilir oldu: “finanse edilemezse zaten cari açık verilmez.”

aslında söylemlerin ikincisi daha doğru. ortada bir açık varsa bir şekilde finanse edilmiş olmalı. sorun asıl olarak nasıl finanse edilmiş olduğunda ortaya çıkıyor.

cari açığın kaynakları
bu yılın ilk 9 ayında cari açığın büyüklüğü yaklaşık olarak 30 milyar dolar oldu. bunun dökümüne bakalım.

dış ticaret dengesi (İhracat – İthalat) = (128.210 - 169.142) = - 40.932 milyon usd
görünmeyen kalemler dengesi (hizmet gelirleri – hizmet giderleri) = (36.575 – 17.585) = 18.990 milyon usd

birincil yatırım dengesi (birincil yatırım kaynaklı gelirler – birincil yatırım kaynaklı giderler) = (4.499 – 12.896) = 8.397 milyon usd

İkincil yatırım kaynaklı gelirler = 347 milyon usd

Şimdi bunları toplayalım ve cari dengeyi hesaplayalım.

cari denge = - 40.932 + 18.990 – 8.397 + 0.347 = - 29.992 milyon usd

geçen yılın ilk 9 ayındaki cari açık 31.291 milyon dolar olmuştu. demek ki bu yılın ilk 9 ayında cari açıkta geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 1,3 milyar dolarlık bir düşüş söz konusu.

cari açık nasıl finanse edil(eme)miş?
Şimdi gelelim bu açığın nasıl finanse edildiğine.

sermaye hesabı = 57 milyon usd

doğrudan yatırımlar (net varlık edinimi - net yükümlülük oluşumu) = 2.783 - 8.115 = - 5.332 milyon usd

portföy yatırımları (net varlık edinimi - net yükümlülük oluşumu) = 1.496 – (- 1.624) = 3.120 milyon dolar

diğer yatırımlar (net varlık edinimi - net yükümlülük oluşumu) = 13.213 – 6.743 = 6.470 milyon usd

Şimdi bunları toplayalım ve cari dengenin nasıl finanse edildiğini hesaplayalım.

finans hesabı = - 5.332 +3.120 + 6.470 = 4.258 milyon usd

Şimdi cari denge ile sermaye ve finans hesaplarını bir araya getirelim:

cari denge +/- sermaye hesabı +/- finans hesabı = - 29.992 + 57 - 4.258 = - 34.193 milyon usd

demek ki cari açığı finanse etmesi gereken kalemler de bu yılın ilk 9 ayında açık vermiş. yani gelen finansmandan fazlası dışarı gitmiş ve sonuçta açık 34,2 milyar dolara yükselmiş. oysa geçen yılın ilk 9 ayında cari açık sermaye ve finans hesabıyla tamamen finanse edilmiş üste de 2,7 milyar dolar kalmıştı.

bu yılın ilk 9 ayında cari denge açık vermiş ve finans hesabı bu açığı kapatmak bir yana üstüne 4,3 milyar dolar daha açık eklemiş ve toplam olarak 34.193 milyon dolara yükselmiş bulunan dış finansman ihtiyacı nasıl kapanmış?

onun yanıtı da net hata ve noksan hesabıyla rezerv değişiminde görülüyor. bu yılın ilk 9 ayında 17.307 milyon dolar net hata ve noksan oluşmuş. yani türkiye’nin dış açığını finanse etmekte 17,3 milyar dolar kullanılmış ama bu paranın nereden geldiği bilinmiyor. buna ek olarak ilk 9 ayda rezervlerden 16.686 milyar dolar kullanım gerçekleşmiş. yani dış açığın yaklaşık 17 milyar dolarlık bölümü de merkez bankası’nın rezervlerinden kullanılarak finanse edilmiş. merkez bankası’nın yılbaşı döviz rezervleri 84 milyar dolar iken eylül ayı sonunda 17 milyar dolar azalmayla 67 milyar dolara gerilemiş bulunuyor.

sonuç
cari açık 2018 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1,3 milyar dolar azalarak yaklaşık 30 milyar dolar olmuş. buna karşılık geçen yılın ilk 9 ayında cari açığı kaynağı belli dış finansman kalemleriyle finanse eden sistem bu yıl açığın 17 milyar dolarlık bölümünü kaynağı belli olmayan kalemlerle (net hata ve noksan), 17 milyar dolarlık bölümünü de merkez bankası’nın döviz rezervlerini kullanarak finanse etmiş. bu gelişme sonucunda merkez bankası’nın döviz rezervinde ciddi bir gerileme ortaya çıkmış.

Özetle cari açık finanse edilmiş ama finansmanda kullanılan dövizin yarısının nereden geldiğini bilmiyoruz diğer yarısını ise rezervlerden harcamışız.

bu tür bir finansman sürdürülebilir bir finansman değildir.


ek: Ödemeler dengesi kalemleriyle İlgili açıklamalar
cari denge: Ödemeler dengesi hesapları içinde yer alan mal ve hizmet ticareti ile birincil ve ikincil gelir hesaplarının toplamı cari dengeyi verir.
birincil gelir hesabı: emek, finansal ya da doğal bir kaynak sağlanması karşılığında elde edilen gelirler ile ödenen tutarları göstermekte olup, çalışanların ücretleri ile doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer yatırımlara ilişkin yatırım geliri ve giderlerini içermektedir.
İkincil gelir hesabı: yurtiçinde (yurtdışında) yerleşik bir birim tarafından yurtdışında (yurtiçinde) yerleşik bir birime karşılıksız olarak mal ya da hizmet gibi reel bir kaynak ya da finansal bir varlık sağlanması şeklinde tanımlanan transferleri içermektedir.
sermaye hesabı: Üretilmeyen ve finansal olmayan varlıkların edinimi ve elden çıkarılması ile sermaye transferleri yoluyla oluşan akımları içermektedir.
finans hesabı: merkez bankası, genel hükümet (merkezi yönetim, mahalli İdareler, sosyal güvenlik fonları), bankalar ve diğer sektörler (diğer finansal kuruluşlar ve finansal olmayan kuruluşlar, hane halkları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar) tarafından gerçekleştirilen kısa ve uzun vadeli uluslararası sermaye akımlarının kaydedildiği bir hesap olup, temel olarak, bir ülkenin dış finansal varlıkları ve yükümlülüklerindeki değişimler ile bu değişimlerin karşılıklı kayıtlarını içermektedir.
doğrudan yatırım: yatırımcının yerleşiği olduğu ekonomi dışındaki bir ekonomide bir işletmenin yönetimini kontrol ettiği veya yönetiminde söz sahibi olduğu uzun vadeli bir yatırım şeklidir. doğrudan yatırımda, yatırımcının işletmenin sermayesinde % 10 ya da daha fazla paya / oy hakkına sahip olması veya yönetimde söz sahibi olması esastır.
portföy yatırımları: menkul değerlere yapılan yatırımlar olarak tanımlanabilecek portföy yatırımları, genellikle hisse senetleri ile kamu ya da özel kuruluşlarca ihraç edilen bono ve tahvil şeklindeki borç senetlerini ve diğer para piyasası araçlarını içermektedir.
diğer yatırımlar: doğrudan yatırım, portföy yatırımları ve rezerv varlıklar dışında kalan tüm finansal hareketler bu bölümde yer almaktadır.
net hata ve noksan: Ödemeler dengesi tablolarında yer alan net hata ve noksan kalemi, kaynağı belirlenemeyen döviz giriş veya çıkışlarını ifade eder. Ödemeler dengesi, toplamı sıfıra eşit bir dengedir. dış dünyadan mal ve hizmet satın alınır, gider yapılır ve dış dünyaya mal ve hizmet satılır, gelir sağlanır. bu ikisi arasında bir tutarsızlık varsa bu fark net hata ve noksan kalemine yazılır. net hata ve noksan kalemi kaynağı bilinmeyen bir döviz girişi veya çıkışı olduğu anlamına gelir.
rezerv varlıklar: parasal altın, Özel Çekme hakları (sdr), uluslararası para fonu nezdindeki rezerv opsiyonu ve diğer rezerv varlıklar kalemlerini içermektedir.

alıntıdır...

 
Musacyp 16:38, 17/11
 • + 6
 • - 0

uzay savaŞi
galiba medya erol simavi’nin de dediği bİrİncİ gÜÇ! İnsanların nasıl düşünmesi gerektiğine de ne kadar düşünmesi gerektiğine de karar veriyor gibi. ulaştırılan haberlerin, yazıların, fotoğrafların gerÇekte olup bİtenle ilgisi yok duygusu bende var. uzun zamandır hem de… bunu da tek başınıza yıkma şansınız hiç yok…
birkaç gündür rockefeller ile rothschild ailesi arasındaki savaşı anlatmaya çalışıyorum. yani ÜÇÜncÜ dÜnya savaŞi’nı. pekçok isim, banka, ordu, devlet, ülke kullanılmakta, işin içine çekilmekte. sıradan insanların bunları görmesi, bilmesi mümkün değil. ama durum çok ciddi bir formata doğru gidiyor…
açalım biraz. anlamak için…
pentagon ile rothschild ailesi arasındaki savaşın önemli cepheleri akdenİz, ortadoĞu, afrİka, avrupa, asya ve washington… ancak asıl savaşın kazanılacağı yer olan uzay konuşulmuyor. buralarda hiç! muos (mobil kullanıcı amaçlı sistem)… yani pentagon’un dünyanın her metrekaresine saldırı düzenleyebilecek sistemine karşı rothschild ailesinin siber sistemleri harekete geçti. İtalya niscemi’deki muos’un avrupa merkezi etkisiz hale getirildi. bizim gözden kaçırdığımız şu: muos savunma ve saldırı tarihinin kuşkusuz en büyük teknolojisi.
peki böylesine önemli bir yatırımı kim yapar, kim para harcar? cevap basit… rockefeller aİlesİ… parayı veren rockefeller, işi yapan ise lockheed martin! İşi geliştiren lockheed martin. bu sistemin dünyada 4 ana temel direği var! havai, virginia, kojarena (avustralya) ve niscemi’de (İtalya) olmak üzere dört kara istasyonuyla bağlantılı. pentagon’dan yönetiliyor. bu sistem, avrupa ordusu yani pesco’nun gücünü tamamen yok edeceği için aile tarafından operasyonun öncelikli hedefi oldu.
İtalya savunma bakanlığı yapan roberta pinotti, rothschild ailesinin üyesidir. 2016 yılında ailenin roma’da verdiği özel bir davette İtalya siyasetine yön veren isimler maria elena boschi, mara carfagna, maurizio gasparri gibi 20 isimle birlikte katılan roberta pinotti, organizasyonun en önemli ismiydi. o geceden sonra İtalya savunma bakanı olacağı da kesinleşen kadın şimdi bile pentagon için büyük risk. Çünkü muos’un İtalya niscemi’deki üssünün etkisiz hale getirilmesi roberta pinotti tarafından gerçekleştirildi. göreve geliş nedeni de buydu aslında.
roberta pinotti, bakanlıktan indikten sonra rothschild ailesiyle yaptığı son görüşmede, avrupa ordusu’nun kurulmaması halinde nato’nun dünyayı tek ordu gibi yöneteceğini söyledi… hatta avrupa ordusu’nun kurulmasıyla da sorunların çözülmeyeceğini, ne olursa olsun muos’un engellenmesi gerektiğini aktardı! aİle akıllı adamlarıyla bu planlarını yapıp adımların atarken pentagon da boş durmuyordu! pentagon, dört kara istasyonunun alternatiflerini de hazırlamıştı. İtalya niscemi’deki üssün alternatiflerini yunanistan pyrgos veya İzmir olarak belirledi. Şimdi pentagon bu iki ülkeden birini seçmek zorunda. yunanistan’ın pyrgos adasının belki de tamamı rothschild ailesinin olduğunu düşünürsek, tek alternatif İzmir. bunu, bu işleri bilen herkes görüyor!
İzmir’e gelelim…
İzmir, nato üsleri nedeniyle pentagon için de çok önemli bir kent. muos için de bugün vazgeçilmez bir nokta. türkiye, pastör brunson’la ilgili örgüt bağlantılarıyla 2 yıl zaman geçirdi. aslında brunson’ın öncelikli görevlerinden biri, İzmir’deki nato üssünü muos üssü haline getirebilecek alt yapıyı sağlamaktı, ki bunu da büyük ölçüde sağladı. brunson çok özel yetiştirilmiş biriydi. abd’nin onu ne kadar özel kullandığı da “İade edin talebiyle” ortaya çıktı. israrlarının nedeni pastÖr oluşu falan değildi! anlamadık sanki! ama koz hala tÜrkİye’nin elinde! unutmamak gerekir ki, İzmir bugün pentagon için dünyadaki 4 özel noktadan biri. bu nedenle abd-tÜrkİye yakınlaşması çok hızlı olacak gibi. ya da çatışması! arası yok! mümkün de değil! Çünkü muos, yeni dünya düzeni’ni tamamen pentagon’a bağlayacak sistem. bu açıdan bakıldığında merkez tÜrkİye. ya dost olarak yürüyeceğiz ya da onları patron koltuğundan edeceğiz. bakıp göreceğiz…
muos, yıllarca savunma odaklı olarak anlatıldı. ancak tamamen saldırı amaçlı bir sistem. uzaydan nokta atışı yapabilecek sistemde havai, virginia, kojarena (avustralya) ve niscemi (İtalya) çok önemli. artık niscemi’nin oyun dışı kaldığını düşünürsek, İzmir pentagon için washington ve new york kadar önemli. muos’la birlikte lockheed martin’in değerinin 5 trilyon doları aşacağı öngörülüyor. apple’ın değerinin 1 trilyon, aramco’nun 2 trilyon dolar olduğunu düşünürsek 5 trilyon doları daha da kolay anlamlandırabiliriz. pentagon’un çok önemli isimlerinden biri olan steve bannon’ın İtalya’daki ağır yenilgisi niscemi oldu. avrupa’da büyük etki alanı açan bannon, eğer niscemi’de zafer kazansaydı 2020’de abd başkanı olarak beyaz saray’a gönderilecekti.
Şimdi bannon için beyaz saray imkansıza yakın. Çünkü pentagon, niscemi dışındaki formüllere odaklandı. yani İzmir’e. türkiye’nin tutumunu yakında hep birlikte göreceğiz… pentagon öncelikle tÜrkİye’nin pesco’ya yani avrupa ordusu’na gİrİŞİnİ engellemek İÇİn adimlar atmayi dÜŞÜnecektİr! türkiye pesco’ya girdiği an pentagon’un hayalleri biter. suya düşer. lockheed martin de rockefeller de kaybeder…
yeni dünya düzeni için savaş artık uzaya çıktı. uzayla bağlantısı olan noktaların değeri çok fazla. İzmİr tarihte hiç olmadığı kadar değerli… sadece biz bunu bilmiyoruz! türkiye her zaman merkezde! bizim kararımız dünyanın gidişatını belirleyecek… bunu bilerek yürüyoruz. İçerideki bazıları da bunu görse fena olmayacak ama…

alıntıdır....

 
Ghost34 02:39, 16/11
 • + 11
 • - 0

gÜnlerdİr saydığım aktörler var. maalesef türkiye'de bunlara bakan pek yok! nedenini bilmiyorum.
ama garip...
neyse...
Önemli isimlerden devam edelim.
edelim ki anlayalım...
açık toplum enstitüsü başkan yardımcısı alexander soros, abd savunma bakanı mattis'le sürekli bir araya gelir. bu da haliyle başta İngİltere olmak üzere bazı oyuncuların canını sıkar.
normaldir. zaten londra bundan tedirgin olduğunu saklamıyor. bazı dengeleri anlamak için açık toplum vakfı'nın gücüne bakmak yeterli.
bugüne kadar 400'ün üzerinde sokak eylemleri gerçekleştiren ve 12 darbe girişiminde önemli rol oynayan açık toplum vakfı, artık pentagon'un emrinde.
sıkıntının kaynağı rota değişikliği... bu kadar da değil elbette.
alexander soros, pentagon'un finans operasyonlarında da ana kumanda merkezini yönetecek. yönetiyor da...
kumanda onda yani... george soros, çok akıllı biriydi ve gücü de çok iyi kullandı.
alexander soros, babasından da akıllı ve gücü daha etkin kullanan biri. babası da ona tüm imkanlarını sundu. Şimdi parayla silahın evlilik yolunda olduğu döneme giriyoruz.
2019'daki bu evliliğin ciddi sonuçları olacak.
Öncelikli olarak paranın gücü silahtan daha etkilidir.
silah insanları korkutur, para ise sessizleştirir. o nedenle parayı da akıllı kullanan bir pentagon, özellikle ortadoğu'daki trilyonlarca doları yönetecek. yönetmek niyetinde... tabii planın en önemli boyutu bu. bunun karşısında birkaç aile var.
İngiltere'de, fransa'da, Çin'de ve almanya'daki önemli aileler, pentagon'la yürümek istemiyor. kavga da bu zaten!
burada da alexander soros, devreye giriyor.
Çünkü bu ailelerin yıllarca nasıl parayı yönettiklerini iyi bilen alexander soros, gerekli adımları atarak paranın gücünü pentagon'la evlendirmek istiyor. Şu anda soros, körfez ülkeleri üzerinde çalışıyor. jim mattis'le yaptığı tüm görüşmelerde, körfez'i merkeze koyuyor. Çünkü körfez'i yöneten güç akdeniz'i de avrupa'yı da yönetecek.
Çünkü hazırlanan tüm raporlar bunu doğruluyor.
bugün körfez ülkelerinin merkez bankalarında, toplam 2.9 trilyon dolar nakit var. bu ülkelerin doğalgaz ve petrol rezervinin değeri 88 trilyon doları aşıyor.
dolayısıyla körfez çok önemli. körfez ülkeleri de avrupa ve abd'nin hedefinde. Şimdi pentagon'un, askeri anlamda içine çekmek istediği körfez ülkelerine avrupa'dan da teklif var.
ancak şu unutulmamalı...
avrupa, abd kadar tehditkar olamaz. Çünkü bugün almanya, abd ile sorunlar yaşarken, askerinin olmaması nedeniyle washington'dan korkuyor.
almanya, avrupa için çok önemli. almanya'nın körfez ülkeleriyle temas kurduğu her yıl, washington'dan tokat yedi.
alman markalarına kesilen cezalar, almanya'nın körfez atağı sonucu oldu.
eğer almanya bu konuda ısrarcı olsaydı, bedelini öderdi. hatta almanya başbakanı merkel'in siyaseti bırakmasının merkezinde bile pentagon var.
Çünkü merkel, amerikan sistemine karşı çıkmaya başladı. alman gizli servisi'ndeki değişiklikler, abd'ye daha doğrusu cia'e bir operasyondu. bugün bnd'de, cia'in yüzde 20 güç kaybının nedeni merkel'in ciddi atağıydı. ancak nasıl bir tehdit oldu bilinmez merkel bir daha arkasına bakmadan kenara çekilmek zorunda kaldı. İlginç!
pentagon, almanya-fransaİngiltere üçlüsünün bir araya gelmesini engelliyor. bu üç ülkenin bir arada olması gerçekten de çok zor. ancak fransa-türkiye-almanya ve rusya bir araya geldi.
İstanbul'daki buluşma, abd'ye karşı atılan bir adımdı.
bu adım londra'yı rahatsız etse de karşı adım atamadı.
merkel'in gitmeden abd'ye karşı son hamlesiydi İstanbul buluşması. körfez'de en etkili ülkelerden biri de kuşkusuz türkiye. bu nedenle türkiye ile işbirliği yapan fransa ve almanya, abd'yi tedirgin ediyor. erdoğan'ın liderliğinde aİlenİn de yani rothschildler'in desteğiyle boĞaz fotoğrafı verildi. washington'a "biz olmadan buralarda olamazsın.
akdenİz'den sizi sileriz..." mesajı net olarak iletildi...
bu fotoğrafa, bilmesek de görmesek de pentagon'dan hamleler geldi. gecikmeden hem de... fransa'da, rusya'da ve almanya'da birçok siyasi liderin korumaları artırıldı.
bu durum 3 ülkede pentagon tehdidi olarak algılandı.
fransa'da veya almanya'da, bir siyasi suikastın sonuçları hep ağır olur. mutlaka bir bedel ödetilir ki, bu da her ülkede hissedilen artçılar yaşatır. macron'a suİkast hazirliĞindakİ 6 kişinin yakalanmasını böyle okumak gerekir!
yazıya aÇik toplum vakfi ile başladık. dengeleri yine onun üzerinden göstererek bitirelim...
açık toplum vakfı'nın fransa, almanya ve türkiye'de ne kadar etkili olduğunu bilmeyen yok.
soros'un rota değiştirdiğini anlamak için rusya'nın yani putin'in açık toplum vakıfları'na karşı ne zaman operasyon yaptığına bakmak önemli... belki hatırlayanlar olacaktır, rota değişikliği olduğu zaman soros putin için "iŞİd'den daha tehlikeli" demişti! putin'in operasyonuyla birlikte, soros bağlı olduğu londra'yı terk etti.
putin, soros hayranıydı.
ona çok değer verirdi.
birden neden bu ilişki savaşa dönüştü. soros, rothschildler'den koptu, pentagon'a geçti. silah ve paranın sihirbazları, paranin sahipleriyle kapışıyor... her iki taraf da "tÜrkİye'sİz olamayacaĞini bİlerek" kavga edİyor... durum bu! bu gerilimin tÜrkİye içinde de yansımaları olacaktır. yakında işaretler çoğalır! dikkatle izleyelim...

alıntıdır...

 
Ghost34 16:21, 14/11
 • + 13
 • - 0

sn. @winst10

theresa may üzerinde baskı artıyor
İngiltere başbakanı may üzerinde brexit planından vazgeçmesi yönünde siyasi baskılar artıyor

İngiltere başbakanı theresa may üzerinde, brexit planından vazgeçmesi, aksi halde parlamento'da büyük bir yenilgiye uğrayacağı yönünde baskılar artıyor.
İngiltere ve avrupa birliği (ab), kasım ayında düzenlenen zirvede öngörülen anlaşmaya varma amacıyla birlikte, 16 ay süren görüşmelerin ardından uzlaşmaya biraz daha yaklaştı. ancak bu konuda ülke içinde muhalefetin güçlenmesi ile birlikte, ivme, hızlı bir şekilde anlaşmaya varma konusunda azalıyor görünüyor. bu gelişmelere bağlı olarak sterlin değer kaybetti.
konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, kabine'nin may'in planını onaylamak için pazartesi günü bir araya gelmesi, bekleniyordu, ancak pazar günü geç saatlerde daha da ilerleme konusunda bir işaret yoktu. eğer, yatırımcıların ve iş dünyasının umduğu üzere, may kasım ayında uzlaşmaya varılan şekilde bir anlaşma isterse, bu hafta, may'in bölünmüş kabinesini toparlaması için muhtemelen son şansı olacak.
keskin bir şekilde bölünmüş parlamento'dan bir boşanma anlaşması çıkarmak may için daima bir zorluk teşkil etmişti. ancak may'in yaklaşımına muhalif farklı gruplar uyarılarını birleştirmesi ile birlikte, may'in durumu çok daha zor hale geldi.
brexit yanlısı muhafazakar parlamenterler pazar günü, may'in azınlık hükümetini destekleyen kuzey İrlanda partisi ile güçlerini birleştirdi. bu grup, may'in üzerinde çalıştığı anlaşmayı, kabine'yi önümüzdeki günlerde bu taslağı onaylamaya ikna etse bile reddetmekle tehdit etti.
eski muhafazakar bakanlardan steve baker ve demokrat birlik partisi'nin brexit sözcüsü sammy wilson, sunday telegraph'ta çıkan makalelerinde, "eğer hükümet bağımsız ve bütünlüklü bir birleşik krallık kurmak yerine ab'yi memnun edici yönde tavizlere öncelik verererek tarihi bir hata yaparsa, üzülerek bu anlaşmaya karşı oy kullanmak durumundayız" dedi.
brexit yanlıları ab ile pürüzsüz bir ayrılık istiyorlar, böylelikle İngiltere tüm dünya ile kendi ticaret anlaşmalarını yapabilir ve regülasyonlar ve yasama üzerindeki kontrolünü yeniden kazanabilir. bu grup, may'in İrlanda sınırındaki kontrollerden sakınmak için önerdiği garantilerin, İngiltere'yi avrupa kurallarına süresiz bağlama riski getirmesinden korkuyor. kuzey İrlanda palamenterleri ise anlaşmanın bölgenin İngiltere'ye farklı davranmak zorunda kalması durumunu ortaya çıkarmasından endişe duyuyor.

alıntıdır:

 
Ghost34 13:53, 14/11
 • + 10
 • - 0

msci türkiye endeksi'nden 6 hisse çıkarıldı
msci inc. tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasına göre yayınlanması beklenen kurumun kasım 2018 yarıyıllık endeks revizyonu yayınlandı.

msci inc. tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasına göre yayınlanması beklenen kurumun kasım 2018 yarıyıllık endeks revizyonu yayınlandı.
endeks revizyonu raporu'na göre coca cola İçecek aŞ, emlak konut gyo, tofaş türk otomobil fabrikası, Ülker bisküvi, türkiye vakıflar bankası ve yapı kredi bankası msci türkiye endeksi'nden çıkarıldı.
Şok, coca cola, emlak konut gyo, enerjisa ve Ülker türkiye küçük Ölçekli Şirketler endeksi'ne eklendi.
akçansa Çimento, alarko holding, albaraka türk, avivasa emeklilik, borusan mannesmann, Çimsa, İpek doğal ve logo yazılım türkiye küçük Ölçekli Şirketler endeksi'nden çıkarıldı.
endekslerde gidilebilecek değişikliklerin piyasa üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasını bekleyen uzmanlar, bazı ekleme ve çıkarmaların hisse bazında etkili olabileceğinin altını çizdi.
endeks sağlayıcısının açıklamasına msci'nın internet sitesi üzerinden ulaşılabilecek hisse senedi değişiklikleri, 30 kasım kapanışından itibaren geçerli olacak.
türkiye hisse senetlerinde kurum tarafından gidilen son değişiklik mayıs sonunda duyurulmuştu. türk telekom, türkiye endeksi’nden 1 haziran itibariyle çıkarılırken, mlp sağlık hizmetleri, msci türkiye küçük Ölçekli Şirketler endeksi’ne eklendi. adana Çimento, beşiktaş, fenerbahçe, goodyear, gübre fabrikaları ve İş gayrimenkul yatırım endeksten çıkarılmıştı.
gedik yatırım müşteri raporunda; msci türkiye kapsamındaki hisse değişiklerinin volatiliteye sebep olabileceğini belirtti.

alıntıdır...

 
Ghost34 11:15, 14/11
 • + 8
 • - 0

yeşil ışık yandı! yeni bir ordu kuruluyor

almanya başbakanı merkel, abd başkanı trump ile fransa cumhurbaşkanı macron arasında tartışmaya neden olan avrupa ordusu konusunda macron’a destek vererek "gerçek bir avrupa ordusu" oluşturulması çağrısı yaptı.

avrupa parlamentosu'nda (ap) avrupa'nın geleceği konulu bir konuşma yapan almanya başbakanı angela merkel, fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron'un geçen haftaki avrupa ordusu teklifine destek vererek "gerçek bir avrupa ordusu” için çağrıda bulundu.


strasbourg'daki ap binasında milletvekillerine seslenen merkel, "geçen senenin gelişmelerine bakacak olursak, aslında önemli olan, gerçek bir avrupa ordusunun kurulması vizyonu için çalışmamızdır” dedi. merkel, avrupa'da kurulacak bir ordunun, nato'ya karşı değil, nato içindeki transatlantik işbirliğine paralel bir oluşum olabileceğini ifade etti.

"sadece daha güçlü bir avrupa, avrupa'yı savunacak” diye konuşan merkel, "eğer toplumumuzu korumak istiyorsak avrupa kaderini kendi eline almalıdır” dedi. merkel ayrıca başkanlığı rotasyon ile değişecek bir avrupa güvenlik konseyi kurulması önerisinde bulundu. merkel, bu yapı ile önemli konularda daha hızlı karar alınabileceğini ifade etti.

bu açıklamasıyla merkel, avrupa ordusu konusunda abd başkanı donald trump ile tartışma yaşayan fransa cumhurbaşkanı macron'a destek vermiş oldu. macron, geçen hafta yaptığı açıklamalarda avrupa'nın kendisini koruması için bir avrupa ordusuna ihtiyaç duyduğunu belirtmiş, abd başkanı trump twitter'dan yaptığı paylaşımda Çin ve rusya'nın yanında abd'nin de tehdit olarak tanımlanmasını "aşağılayıcı" olarak nitelendirmişti. trump ayrıca avrupa'nın nato'ya daha fazla mali katkı sağlaması gerektiğini de belirtmişti.

"gÖÇ konusunda ab kurumlari gÜÇlendİrİlmelİ”

merkel konuşmasında ayrıca göç ve euro bölgesi ile ilgili tartışmalara da değindi. ab'nin sınırlarının korunması ve iltica konusunda çalışan ab kurumlarının güçlendirilmesi gerektiğini belirten merkel, göç konusunda avrupa'nın ortak bir yol bulması gerektiğini ifade etti.

merkel, ab üyesi ülkelerin ab'ye ait sınır koruma birliklerine yetki vermemeleri halinde, bu birliklerin "ne kadar büyük ve iyi olurlarsa olsunlar, işlerini yapamaz hale gelecekleri" uyarısında bulunarak üye ülkelerin ulusal yetkilerinin bir kısmından vazgeçmeleri gerektiğini belirtti. ab içerisinde ortak bir göç süreci için çağrıda bulunan merkel, ortak bir hareket olmadan göç ile mücadele konusunda başarılı olunamayacağını vurguladı.

euro bÖlgesİ İÇİn ÇaĞri

merkel ayrıca euro bölgesi ülkelerine da çağrıda bulunarak, ülkelerin daha önceden verdikleri söze sadık kalmalarını talep etti. "sorunları sadece yeni borçlarla çözmeye bel bağlayan ve taahütlerini yerine getirmeyenler euro bölgesi'nin güç ve istikrarının temellerini tartışmaya açıyor demektir” dedi.

merkel, “ortak para birimimiz, ancak her üye ülkenin kendi içinde de uygulanabilir bir maliyenin sorumluluğunu üstlenmesiyle çalışabilir” diye konuştu. merkel, konuşmasında bir ülke adı telaffuz etmezken, İtalya, bütçesi nedeniyle ab komisyonu ile sorun yaşıyor.

alıntıdır...

 

EXY Analiz/Yorum Gönder

X

DXY

-0,14

96,363

EXY

0.00

0,00

SUSD

-0,43

5,3090

5,3110

SEUR

-0,41

6,0500

6,0600

SGLD

-0,43

208,7317

208,9171

USDTRY

5,3103

5,3126

5,3281

-0,31

14:48:13

EURTRY

6,0699

6,0728

6,0912

-0,33

14:48:13

EURUSD

1,14234

1,14247

1,14051

0,17

14:48:12

GLDGR

208,6249

208,7113

208,9902

-0,15

14:48:10

XAUUSD

1221,85

1221,96

1221,45

0,04

14:48:12

 • Parite
 • Döviz
 • Altın
 • Emtia

USDJPY

112,778

112,780

112,721

0,05

14:48:13

GBPUSD

1,28575

1,28584

1,28332

0,19

14:48:13

USDCHF

0,99641

0,99644

0,99985

-0,34

14:48:13

USDCAD

1,31697

1,31703

1,31455

0,19

14:48:13

EURJPY

128,836

128,839

128,805

0,03

14:48:13

USDRUB

65,8583

65,8659

65,9821

-0,18

14:48:13

AUDUSD

0,72990

0,72995

0,73298

-0,42

14:48:13

USDSEK

8,99127

8,99227

9,00770

-0,18

14:48:08

USDSAR

3,7518

3,7523

3,7519

0,01

11:21:19

USDCNY

6,9428

6,9443

6,9380

0,08

14:48:05

USDDKK

6,5321

6,5323

6,5427

-0,16

14:48:11

USDGBP

0,7778

0,7778

0,7797

-0,25

14:47:59

USDAED

3,6727

3,6732

3,6731

-0,00

11:22:55

USDALL

109,69

109,94

110,00

-0,16

xxx

USDARS

35,8960

35,9010

35,8970

0,00

07:10:46

USDAUD

1,3698

1,3702

1,3643

0,42

14:47:57

USDAZN

1,6995

1,7005

1,7000

0,00

xxx

USDBGN

1,7238

1,8150

1,7726

-0,18

xxx

USDBRL

3,7588

3,7592

3,7425

0,44

14:47:57

USDNOK

8,4460

8,4469

8,4367

0,11

14:48:03

USDKWD

0,3038

0,3058

0,3048

0,00

11:22:52

USDCLP

670,28

670,58

669,88

0,08

14:48:09

USDCOP

3166,80

3168,80

3168,35

-0,02

10:31:57

USDCZK

22,7429

22,7459

22,7895

-0,20

14:48:13

USDDZD

117,7560

119,7560

119,0440

-0,24

11:22:56

USDEGP

17,90

17,97

17,89

0,21

11:22:30

USDHKD

7,8317

7,8318

7,8304

0,02

14:47:51

USDHNL

24,1680

24,2680

24,2370

-0,08

07:19:59

USDHUF

281,43

281,55

281,77

-0,10

14:48:10

USDIDR

14585,00

14590,00

14613,00

-0,17

14:32:40

USDILS

3,7048

3,7078

3,7033

0,08

14:46:57

USDINR

71,6200

71,6500

71,9990

-0,51

14:32:23

USDIQD

1190,00

1192,00

1191,00

0,00

07:10:46

USDIRR

42000,00

42050,00

42025,00

0,00

07:10:46

USDISK

123,05

123,35

124,05

-0,69

xxx

USDJMD

124,75

125,45

126,49

-1,10

07:10:46

USDJOD

0,7085

0,7100

0,7093

0,01

10:42:18

USDKES

102,70

103,00

102,80

0,05

11:05:38

USDKGS

69,8050

69,8550

69,8400

-0,01

13:00:14

USDKRW

1128,50

1128,70

1120,40

0,73

14:32:40

USDKZT

366,9200

366,9700

369,4950

-0,69

11:10:22

USDLYD

1,3904

1,3974

1,3957

-0,13

09:30:22

USDMAD

9,4704

9,4804

9,4830

-0,08

11:22:53

USDMXN

20,2122

20,2165

20,1318

0,41

14:48:13

USDMYR

4,1860

4,1890

4,1925

-0,12

14:32:40

USDPEN

3,3696

3,3746

3,3721

0,00

07:10:46

USDPHP

52,5200

52,6200

52,5750

-0,01

14:32:40

USDPKR

133,90

134,74

132,62

1,28

10:09:05

USDPLN

3,7840

3,7845

3,7804

0,10

14:48:14

USDQAR

3,6398

3,6408

3,6403

0,00

11:22:07

USDRON

4,0831

4,0847

4,0882

-0,11

14:48:04

USDSGD

1,3721

1,3722

1,3732

-0,08

14:48:13

USDSYP

514,98

515,48

515,23

0,00

07:10:46

USDTHB

32,89

32,92

32,85

0,17

14:48:05

USDTJS

9,4222

9,4232

9,4240

-0,01

05:00:08

USDTMT

3,4100

3,6100

3,5000

0,29

xxx

USDTND

2,9115

2,9135

2,9085

0,14

11:22:58

USDTWD

30,8800

30,8900

30,7880

0,32

14:47:38

USDUAH

27,7250

27,9750

27,8500

0,00

07:10:46

USDUYU

32,7000

32,8000

32,7500

0,00

07:10:46

USDUZS

8235,00

8320,00

4172,50

98,38

xxx

USDVND

23305,00

23310,00

23310,00

-0,01

xxx

USDYER

249,85

249,95

249,90

0,00

07:10:46

USDZAR

13,9882

13,9921

14,0000

-0,07

14:48:11

SEPET

5,6795

5,6855

5,7065

-0,42

14:47:32

GBP

6,8105

6,8446

6,8425

-0,22

14:48:13

RUB

0,0804

0,0808

0,0808

-0,25

14:47:31

AUD

3,8662

3,8855

3,9089

-0,84

14:48:10

SAR

1,4116

1,4187

1,4214

-0,43

14:47:31

CAD

4,0218

4,0419

4,0569

-0,62

14:48:09

KWD

17,3777

17,4648

17,4967

-0,43

14:47:31

CNY

0,7628

0,7666

0,7686

-0,51

14:47:31

SEK

0,5890

0,5920

0,5921

-0,27

14:47:40

NOK

0,6270

0,6302

0,6320

-0,53

14:48:00

CHF

5,3157

5,3423

5,3338

-0,09

14:48:13

DKK

0,8108

0,8149

0,8157

-0,34

14:47:31

JPY

4,6900

4,7200

4,7200

-0,32

14:48:03

HASGR

207,5884

207,6744

207,9519

-0,15

14:48:10

GKGU

39087,62

39091,78

39075,00

0,04

14:48:10

GKGT

207613,9

207636,0

207945,4

-0,15

14:48:10

22B

188,8116

202,4565

195,9371

-0,15

14:48:10

GCYR

333,7747

342,1190

338,5641

-0,18

14:48:10

GYRM

667,5493

684,2380

677,1282

-0,18

14:48:10

GTAM

1335,099

1364,304

1352,167

-0,18

14:48:10

SKGU

39120,00

39140,00

39130,00

0,00

14:48:05

SKGE

34241,90

34263,30

34265,95

-0,04

14:48:05

XAUEUR

1069,542

1069,638

1069,400

0,02

14:48:12

XAUGBP

950,2700

950,3800

951,8000

-0,15

14:48:11

XAUTRY

6488,964

6491,652

6500,326

-0,15

14:48:10

SCUM

1384,352

1405,274

1400,854

-0,43

14:47:31

SCYR

335,0144

343,6686

340,8113

-0,43

14:48:05

SYRM

670,0288

687,3372

681,6226

-0,43

14:48:05

STAM

1340,058

1366,318

1359,049

-0,43

14:48:05

SRES

1426,239

1447,794

1443,241

-0,43

14:47:31

SRESK

1423,379

1444,891

1440,347

-0,43

14:47:31

08A

62,61951

69,56940

66,38073

-0,43

14:48:05

14A

118,97710

122,21650

121,11910

-0,43

14:48:05

18A

152,3741

156,6878

155,2003

-0,43

14:48:05

22A

189,9459

191,3681

191,4828

-0,43

14:48:05

ATAT

1379,717

1401,834

1396,799

-0,43

14:48:05

ATAC

343,3636

354,1145

350,2496

-0,43

14:48:05

ATAY

686,7273

708,2290

700,4991

-0,43

14:48:05

ATA25

3444,073

3520,253

3497,246

-0,43

14:48:05

ATA5

6898,583

7009,168

6983,995

-0,43

14:48:05

ZIYC

333,9707

344,7132

340,8118

-0,43

14:48:05

ZIYY

667,9415

689,4264

681,6235

-0,43

14:48:05

ZIYT

1335,883

1378,853

1363,247

-0,43

14:48:05

ZIY25

3339,707

3405,349

3387,135

-0,43

14:48:05

ZIY5

6679,415

6842,035

6790,008

-0,43

14:48:05

XAGGR

2,4589

2,4599

2,4681

-0,35

14:48:12

XAGUSD

14,399

14,405

14,425

-0,16

14:48:12

BRENT

66,86

66,91

66,99

-0,15

14:48:14

COPPER

2,8119

2,8126

2,7980

0,51

14:40:18

COTTON

79,90

79,92

80,02

-0,14

xxx

ZINC

1,2125

1,2130

1,2107

0,17

14:40:18

XPDUSD

1179,82

1181,29

1177,00

0,30

14:48:00

LEAD

0,9084

0,9088

0,8930

1,75

14:40:18

NICKEL

5,0772

5,0817

5,1362

-1,10

14:40:18

ALUM

0,8709

0,8714

0,8727

-0,17

14:40:18

XPTUSD

847,61

848,42

844,98

0,36

14:48:07

SUGAR

13,82

13,84

13,89

-0,43

xxx

COFFEE

116,65

120,95

122,10

-2,70

xxx

CORN

369,50

369,50

369,50

0,00

xxx

WHEAT

507,25

507,50

508,00

-0,12

xxx

COCOA

2207,00

2210,00

2162,00

2,15

xxx

HOIL

2,3085

2,3092

2,3189

-0,43

xxx

NGAS

3,2230

3,2250

3,2140

0,31

xxx

 • Döviz ve Borsa Yorumları
0/0 Adet
Derbederfk 14:47

arkadaşlar artık dövizde yükseliş umudu varmı

 • + 0
 • - 0
Ghost34 14:47

sn. @kamalı, şuan tam 5.3113 de diye söylesem :)
ekrandaki grafikde görebilirsin paşam.
ytd

 • + 0
 • - 0
poykar 14:47

biraz daha sabır, marta ne kaldı ki.. ytd

 • + 0
 • - 0
Always- 14:46

5.30 seviyelerinde $ çok fazla talep gördü burdan yatay seyir izleyebilir ytd.

 • + 0
 • - 0
Çaylak1 14:47

sn. @albay~dogan, spekülasyon vs. mümkün fakat enflasyon oranının altında bir faiz oranıyla nasıl kar elde edilir onu anlayamadım?

 
 • + 0
 • - 0
kamalı 14:46

dolar eğer 5,30 u kırmayacaksa 5,3113 üstünde saatlık kalması gerekır ytd

 • + 0
 • - 0
ozgrsahin 14:46

bir uzun yesil cubuk gelirmi acaba....ytd...;)

 • + 0
 • - 0
kamalı 14:45

daha önce yazmıştım 5,30 u 3 cü denmeye gelıyor dıye ve kırma olasılığı çok yuksek dıkkat edılecek konu destek se eğer tepkı bıle vermıyor sankı kaderıne razımış gıbı hep aşağıya bakıyor ytd

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 14:45

sn. @kamalı, herşeye her zaman hazır olmalıyız ama içimden bir ses göstermeyecekler diye söylüyor.
hayırlısı olsun.

 
 • + 0
 • - 0
Hepikuros 14:45

ya anlamadığım nokta şu. eleman satmış elli sefer yazıyor düşecek düşecek diye..eleman almış elli sefer yazıyor cıkacak cıkacak diye.. bir sefer yaz otur aşşagı seyret dolarını. herkes nereye gideceğini elbet az çok tahmin ediyor. ayrıca burda bu konuda çok bilgili arkadaşlarımız var.bence onları takip edelim. ytd

 
 • + 0
 • - 0
Albay~dogan 14:44

sn. @mmm, siyaset, piyasa yorum ve takvimi ile dış_iç haberler yeter de artar bile. adamın doları eriyor ama tl olarak artıyor diye seviniyor. halbuki parası eriyor ama farkında değil ve sapansola teşekkür yağdırıyor. buradaki devamlı yazanların çoğu spekülatör... küçük yatırımcıyı sadece devlet düşünür. inanmadan da bu böyle faize yatır keyfini sür paranın kımıldanma oldumu atla trene yavaşlayınca in aç gözlü olma... sistem basit

 
 • + 0
 • - 0
kamalı 14:43

sn. @ghost34, dostum 5,27 ye hazırmıyız dıye sorabılırmıyım

 • + 0
 • - 0
zeze 14:42

3129 ustune atmış rahatlamış biraz. cıkamayan dolar düşer, düsemeyen yükselir unutulmamalıdır ytd

 • + 0
 • - 0
Usta35 14:42

putin burada olumsuz dış gelişme yok hacim yok dolara güven yok dışarıdaki ve içerideki kravatlı lar zaten almıyorlar bekliyorlar nasıl dusmesinki bence mb şimdi müdahale ediyor düşmesin diye biraz daha kurban çekelim içeriye diye tabiiki ytd

 
 • + 0
 • - 0
ardino42 14:41

kimsenin etkisinde kalmadan kararınızı kendiniz veriniz.sonra suçlu aramayınız.

 • + 0
 • - 0
hüsran 14:41

dogrudur bende takıp ediyorum cümle kurulusları aynı bende yazıcaktım ama yazmadım cünki kesın ve net konumalarından tahmın ettim

 
 • + 0
 • - 0
MMM 14:40

sn. @albay~dogan, bir insan her şeyi bilemez ve her şeyden anlayamaz. her konuda kendi kendine yetemez.

 • + 0
 • - 0
Aslu 14:40

5.30 un altı yokvar diyenleri de mesela yazdım aklıma.bakalım kim haklı çıkacak :)

 • + 0
 • - 0
keen 14:40

saatlik grafta fibo düzeltme si 5.3370 görünüyor...ytd

 • + 0
 • - 0
ozgrsahin 14:40

kirilmayacak bugun icin erken. testi dolmadi daha....ytd...

 • + 0
 • - 0
Aslu 14:39

demem o ki bazı yorumcuların gündem takibi iyi olabilirken, bazılarının da kur tahmini iyi olabiliyor. alım satım yapmadan nce,kendinize hangi yorumcunun ne alanda uzman olduğunu tespit edin kendiizce. elbette kendi kararınızı da kendiniz vermelisinz

 
 • + 0
 • - 0
Ghost34 14:39

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, ve rusya devlet başkanı putin istanbul kongre merkezi'nde "türkakım projesi deniz bölümünün tamamlanması töreni"ne katılacak. rus lideri taşıyan uçak saat 14:20'de istanbul'a iniş yaptı.

alıntıdır.

 
 • + 0
 • - 0
Albay~dogan 14:38

sn. @hüsran, burada yazmadan aylardır takip ediyorum ve şuna kanaat getirdim en doğrusu kişinin kendi öngörüsü klavuza ihtiyaç yok.😏

 
 • + 0
 • - 0
Aslu 14:38

deneyimsiz ve bilgisiz küçük yatırımcı olarak bu guruptaki gözlmemimi aktarmayı düşünüyorum: 5.88 de iken taip ettiğim bir yorumuc (adı bende saklı) 5.92 geliyor diyerek bir miktar doalr almama yol açtı. suçlamıyorum tabi ki kendi kararım. sonra 5.77lere düşen sürece girdik.. sonraki yorularında bu yprumcuya dikkat ettim, yine böyşe çıkışları oldu ancak tersi oldu.neyse ki bu sefer işlem yapmmaşıtım. bu yprumcunun mantıklı gündem analizleri eokonomi yorumları var ancak kur tahminleri fiyasko.

 
 • + 0
 • - 0
hüsran 14:37

sn albay dogan agresif borsacıya sordugunuz sorunun cevabı gelmedi büyük ıhtımalle düşündügünüz gibi

 • + 0
 • - 0
Piatr 14:37

sn. @mikmik, yemende şehit olan askerimiz çanakkaledeki sayıyla kıyaslanamaz bile. yemen tam bir arap ihaneti.

 • + 0
 • - 0
Hepikuros 14:37

kırmızılar tükendi yeşile yolculukmu başladı sanki.

 • + 0
 • - 0
mikmik 14:35

sn. @piatr, doğru ben de hiç bi zaman ısınamadım

 • + 0
 • - 0
FOS 14:36

sn. @asfar, putin fotoğrafının verilmesi ve söylemler önemli abd enerjı sözleşmesini nasıl karşılayacak göreceğiz ytd

 
 • + 0
 • - 0
ardino42 14:35

5.30 ikinci dip denemesi onun icin yazdim..

 • + 0
 • - 0
Piatr 14:35

sn. @mikmik, arapları sevmiyorum. yemen filistin ürdün hicaz ve öncesinde suveyş cephesinde şehit olan milyonlarca dedelerim geliyor aklıma.

 
 • + 0
 • - 0
Soldier.fortune 14:35

lütfen şurası dip burası zirveydi söylemlerine girmeyin, genel ifadeler kullanmayın. 4 aydır öyle şeyler yazılıyor ve öyle çark edişleri görüyoruz ki. soğukkanlı olup, gerçekçi davranmak lazım. parayla şaka olmaz

 
 • + 0
 • - 0
Gider1 14:35

sn. @ardino42, ne var yarım saat sonra kaçırmışım da

 • + 0
 • - 0
ardino42 14:34

son yarim saat......ytd..ttd...

 • + 0
 • - 0
asfar 14:34

sn. @fos, usd beklentiniz ne yönde bugün için ytd

 • + 0
 • - 0
Albay~dogan 14:33

türkiye ye gelen turistlerin neredeyse tamamı kalitesiz turist adamlar giderken valize içecek, bornoz hatta kurutma makinesi koyup gidiyor kar değil zarar ediyoruz.

 
 • + 0
 • - 0
MURAT3469 14:33

4.80 4.90 ları görecegini hic sanmiyorum kurun en dip noktasi burasi oldugunu dusunuyorum burdan yukari tirmanis saglayablir kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir benim gorusum

 
 • + 0
 • - 0
FOS 14:33

putin uçak indi hazırlanın kurlara

 • + 0
 • - 0
mikmik 14:33

sn. @piatr, yüksek sesle kahkaha attım :)

 • + 0
 • - 0
Piatr 14:32

sn. @kamalı, adamı yemesinler bu araplar. arap bu herşey beklenir.

 • + 0
 • - 0
kamalı 14:31

24 ekım de suudı arabistan a giden gabon cumhurbaşkanı ali bongo dan haber alınamıyor alıntıdır (her taşın altından suudıler çıkıyor yada çomak olarak kullanılıyor )

 
 • + 0
 • - 0
yavsan 14:30

sn. @kamalı, oda fiyatları geçen seneye göre yüksek gerçekleşti.

 • + 0
 • - 0
Soldier.fortune 14:30

turizimdde 2018’in ilk 6 ayında yüzde 30’luk artış oldu 11 milyar dolar girdi sözkonusu bilgi yanlış. turist sayısı da yüzde 30 arttı.

 
 • + 0
 • - 0
Albay~dogan 14:29

sn. @murat3469, 4.87\89 kadar yolu var

 • + 0
 • - 0
MURAT3469 14:29

nereye gidiyor bu dolar düşüş daha da gidicekmi analiz yapan varmı

 • + 0
 • - 0
Diriliş61 14:29

turizm gelirleri ilk 6 ay itibarıyle geçen seneden %31 daha fazla 11.5 milyar dolar

 • + 0
 • - 0
yavsan 14:29

sn. @kamalı, efendim maliyetler yiyecek içecekte ortalama %25 arttı personel maliyetlerinde yüze 13 oranında bir artış var vb. bunlar makul artışlar olarak haneye yazıldı. maliyetler tl olduğu için gelir döviz olunca kar maliyetleri katladı.

 
 • + 0
 • - 0
kamalı 14:28

sn. @yavsan, örnek hanı her sene 9 cu ayda gelen yaşlı ve zengın turıst bu sene nerede pekı sezondada avrupanın asgarı ücretlılerı geldı hep

 
 • + 0
 • - 0
Albay~dogan 14:28

sn. @agresifborsacı, bir zamanlar milleti çıkarken sattıran inerken de aldıran bir şelaleci trenci bir arabex vardı sen o olmayasın?

 
 • + 0
 • - 0
lazkral 14:28

son 15 dakka dikkat düşüyoruz ytd

 • + 0
 • - 0
0
0
0