SOHBET ve TOPLULUK KURALLARI

GÖRÜŞ&ÖNERİ

İşbu sözleşme en son 27/06/2017 tarihinde güncellenmiştir.

Değerli ziyaretçimiz, işbu "Topluluk Kuralları Sözleşmesi", "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilen şartları yerine getirerek Canlı Yorum ve/veya Topluluk hizmetine (Bundan sonra kısaca "Hizmet" olarak anılacaktır.) dahil olmuş kullanıcıların (Bundan sonra kısaca "Kullanıcılar" olarak anılacaktır.) birbirleri arasında saygı ve sevgi dahilinde rahat ve huzurlu bir şekilde paylaşımda/etkileşimde bulunabilmeleri için düzenlenmiştir. Kullanıcılar'ın birbirleri arasında sağlayacağı etkileşim doğrultusunda, faydayı en üst seviyede tutabilmek ve hizmet kalitesini koruyabilmek adına işbu "Topluluk Kuralları Sözleşmesi"nde belirtilen hükümlerden, şartlardan, kurallardan hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini önemle hatırlatmak isteriz.

dovizborsa.com web sitesinde (Bundan sonra kısaca "Site" olarak anılacaktır.) bulunan Hizmet'e katılmanız halinde burada belirtilen tüm Şart ve Koşulları kabul ettiğinizi ve bunlara eksiksiz olarak uyacağınızı beyan etmiş olursunuz. Bu sebepten ötürü lütfen bu belgedeki Şart ve Koşulları dikkatlice okuyunuz.

Bu sözleşme içerisinde geçen "AkıllıSoft" ifadesi AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri firmasını ve dovizborsa.com web sitesini ve bağlama göre bağlı şirketlerinden veya mecralardan birini anlatır. "Kullanıcılar", yorum/sohbet bölümüne ve/veya topluluğa ve/veya Hizmet'e, "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilen şartları yerine getirerek dahil olan ve Hizmet'i kullanan kişileri anlatır.

İşbu sözleşme (Bundan sonra kısaca "Sözleşme" olarak anılacaktır.), Kullanıcılar ve AkıllıSoft arasında akdedilen ve aşağıdaki hususlarda mutabık kalındığını gösteren resmi bir sözleşmedir.

Hizmet'i kullanmaya devam ettiğiniz sürece işbu Sözleşme'de düzenlenen kullanım şartlarına ve hükümlerine bağlı olduğunuzu kabul etmiş ve bunlara uyacağınızı taahhüt etmiş olursunuz.

AkıllıSoft Gizlilik Politikası ve Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi'de işbu Sözleşme'nin ayrılmaz bir parçası olup, Site'yi kullanabilmeniz için uymanız gereken kuralları ve AkıllıSoft ile paylaştığınız bilgilerinizin tarafımızdan toplanması ve AkıllıSoft'un işbu bilgiler üzerindeki haklarını düzenlenmektedir.

Bu nedenle, Hizmet'i kullanmaya başlamadan önce işbu "Gizlilik Politikası"nı ve "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi" ni de okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

EĞER İŞBU SÖZLEŞME VE AYRILMAZ BİR PARÇASI OLAN "GİZLİLİK POLİTİKASI"NDA ve "ÜYELİK VE SİTE KULLANIM ŞARTLARI SÖZLEŞMESİ"NDE DÜZENLENEN HUSUSLARLA BAĞLI OLDUĞUNUZU KABUL ETMİYORSANIZ, LÜTFEN SİTE'Yİ VE HİZMET'İ KULLANMAYINIZ.

AkıllıSoft, Hizmet üzerinde her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutmakta olup, Hizmet ile ilgili hiçbir vaatte bulunmamaktadır. Kullanıcılar'ın Hizmet'i kullanma hakları ve Hizmet dahilinde ki fiilleri işbu Sözleşme ile sınırlıdır.

İşbu Sözleşme herhangi bir zamanda ve AkıllıSoft'un tek taraflı iradesiyle, bildirim yapılarak veya yapılmadan değiştirilebilir. Belirtilen şekilde değişiklik yapılması halinde, işbu Sözleşme'nin değişik güncel metinleri Site'nin ilgili sayfalarında yayımlanacak ve söz konusu değişiklikler yayımlanma tarihinde yürürlüğe girecektir. Değişiklikler yayımlandıktan sonra Hizmet'i kullanmaya devam etmeniz işbu değişiklikleri kabul ettiğiniz ve onlarla bağlı olduğunuzu beyan ettiğiniz anlamına gelecektir.

Sözleşme'nin son güncellenme tarihini, metinlerin en üstünde görebilirsiniz. Güncellenme tarihlerini takip edebilmeniz amacıyla, AkıllıSoft tarafından Sözleşme'nin en başında son değişiklik tarihi belirtilecektir. Bu nedenle, güncel metinlerden haberdar olabilmek için, düzenli olarak Sözleşme'yi, Gizlilik Politikası'nı ve Üyelik ve Site Kullanım Şartları'nı Site üzerinden takip etmeniz gerekmektedir. Sözleşme değişikliklerini takip etmek herhangi bir bildirime bağlı olmaksızın Kullanıcılar'ın sorumluluğundadır.

Hizmet Hakkında

Hizmet hakkında ki ana unsurlar (Hizmet'in amacı, Hizmet'e dahil olma ve Hizmet'ten faydalanma) "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde, "Yorum / Sohbet / Topluluk Hizmetleri" hükmü altında belirtilmiştir ve Kullanıcılar ilgili hükümleri okuduklarını ve eksiksiz olarak kabul ettiklerini beyan ederler.

Hizmet, Canlı Yorum Kullanıcıları'nın birbirleri arasında Site'nin konusu (Ekonomi, ekonomik gelişmeler, piyasa, döviz, altın, borsa, hisse verileri) ile orantılı olarak fikir alışverişinde bulunabilmeleri amacı ile sunulmakta olup bunun dışında farklı hiçbir amaç içermemektedir. Canlı Yorum'u farklı amaçlar doğrultusunda kullanan veya kullanmaya çalışan veya manupile eden veya AkıllıSoft iradesi tarafından farklı amaçlar doğrultusunda kullandığına kanaat getirilen kullanıcılar işbu Sözleşme kural ve şartlarını ihlal etmiş sayılırlar.

Hizmet dahilinde paylaşımda bulunan Kullanıcılar'ın işbu paylaşımları tüm site kullanıcılarına açıktır ve paylaşım içerikleri sadece paylaşım sahiplerinin sorumluluğundadır. Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan hiçbir paylaşım AkıllıSoft'un garantörlüğü veya sorumluluğunda değildir. AkıllıSoft hiçbir paylaşımın doğruluğu konusunda onay vermez, sorumluluk kabul etmez. Kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar nedeni ile Site kullanıcıları veya herhangi bir şekilde ilgili paylaşım ile muhatap olan kullanıcılar tarafında oluşabilecek maddi ve manevi hiçbir zarardan AkıllıSoft, yöneticileri, idarecileri, çalışanları ve sair kişiler sorumlu tutulamaz.

Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımların içeriklerinin sorumluluğu ve içeriklerden doğabilecek her türlü hak ihlalleri tamamen paylaşımları yapan kullanıcılara ait olup ilgili paylaşımlar doğrultusunda tüm Site kullanıcıları tarafından yapılan yatırımların neticesinde oluşabilecek/doğabilecek maddi ve manevi hiç bir zarardan AkıllıSoft, idarecileri, yöneticileri, çalışanları, sair kişiler ve ilgili paylaşımların sahipleri kullanıcılar kesinlikle sorumlu tutulamazlar.

Hizmet dahilinde Kullanıcılar tarafından yapılan hiçbir yorum, görüş ve paylaşım yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu bağlamda tüm Site kullanıcıları ve Kullanıcılar yatırım kararı alırken kendi istekleri/inisiyatifleri/bilgi birikimleri doğrultusunda alacaklarını ve işbu yatırımlarının veya yatırım kararlarının neticesinde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan kendilerinin sorumlu olduğunu ve kendilerinden başka hiçbir kimsenin veya kurumun sorumlu tutulamayacağını hiçbir itiraza fırsat vermeksizin açıkça kabul ve beyan ederler.

Kullanıcılar, "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nin tüm hükümlerini ve ayrıca "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi"nde bulunan "Gerçeğe Aykırı Bilgi Yasağı" ve "Dürüstlük Kuralına Uygun ve Tek Profil" hükümlerini kabul ettiklerini ve işbu hükümlere ve sözleşmelere eksiksiz olarak uyacaklarını kabul ve taahhüt ederler.

Kullanıcılar'ın işbu Sözleşme şartlarını ve diğer sözleşmeleri ihlal etmeleri durumunda, Hizmet'e dahil olmak için gerekli olan üyelik hesapları AkıllıSoft tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir veya tamamen kapatılabilir. Hizmet ile ilişkisi herhangi bir sebeple AkıllıSoft tarafından kesilen veya askıya alınan Kullanıcılar, AkıllıSoft tarafından tekrardan izin verilene kadar ilgili hesap üzerinden veya farklı bir hesap üzerinden Hizmet'i kullanmayacaklarını ve diğer Kullanıcılar ile etkileşime veya paylaşıma girmeyeceklerini ve gerekli durumlarda AkıllıSoft tarafından haklarında her türlü yasal işlemlerin başlatılabileceğini ve ihlale konu olan fiilleri neticesinde sebep oldukları her türlü zararı temin edeceklerini kabul ve taahhüt ederler.

Kullanıcılar, Hizmet'in yüksek kalitesini ve maksadını korumakla yükümlü olduklarını ve Hizmet'in kalitesini düşürücü, itibarını zedeleyici, maksadına uymayan, suç teşkil edecek, hak ihlaline sebebiyet verecek ve/veya etki alanını kısıtlayıcı hiçbir eylemde bulunmayacaklarını aksi takdirde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan sorumlu olduklarını ve bu zararları temin edeceklerini kabul ve taahhüt ederler.

YASAL UYARI

Tüm Kullanıcılar Hizmet'ten faydalanarak bu hükümde belirtilen aşağıda ki, SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanmasını istediği YASAL UYARI'yı okumuş ve teyid etmiş olurlar.

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Site'de ve Hizmet dahilinde bulunan hiçbir veri, haber, yorum ve paylaşım yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. AkıllıSoft Site'de bulunan ve sunulan hiçbir verinin doğruluğu konusunda garanti vermez. İşbu Sözleme'nin bu hükmü dahilinde belirtilen "YASAL UYARI" bağlamında Site kullanıcıları, Site'de bulunan veriler nedeniyle ve/veya veriler doğrultusunda yapacakları yatırımlardan veya alacakları yatırım kararlarından kendilerinin sorumlu olduğunu, işbu fiiller neticesinde doğabilecek maddi ve manevi her türlü zarardan kendilerinin sorumluluğunda olduğunu ve uğradıkları maddi ve manevi her türlü zarardan AkıllıSoft'un, Site'nin, yöneticilerinin, idarecilerinin, çalışanlarının ve sair kişilerin sorumlu olmadığını ve tutulamayacağını hiçbir itiraza fırsat vermeksizin kabul ve beyan ederler.

Kullanıcılar'ın Uyması Gereken Topluluk Kuralları

Hizmet dahilinde bulunan Kullanıcılar, işbu hükümde belirtilen tüm maddelere eksiksiz ve itirazsız olarak uayacaklarını kabul ve taahhüt ederler.

Hizmet'i kullanan Kullanıcılar, Hizmet'in yüksek kalitesini, sürdürülebilirliğini ve itibarını korumakla yükümlüdürler. Bu bağlamda Kullanıcılar, paylaşımda bulunurken, saygı ve sevgi çerçevesinde hareket etmeye ve her türlü yorum ve paylaşımlarında güzel bir üslup/ifade kullanmaya özen göstermelidirler. Hiçbir gerekçe, bu bağlamın dışına çıkmaya sebep gösterilemez.

Hizmet dahilinde:

1 Kullanıcılar'ın paylaşımda bulunabileceği konular (Ekonomi, Ekonomik veriler ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda piyasanın durumu, Döviz, Borsa, Hisse verileri) ile sınırlıdır. Bunların haricinde ki tüm konular Hizmet kapsamının dışındadır ve izin verilen konuların dışında paylaşım/yorum yapılması yasaktır.

2 Marka, ürün, farklı web sitesi, link, mecra, kurum adı v.b. gibi telif/izin gerektiren veya doğrudan/dolaylı reklam mahiyeti taşıyan hiçbir içerik AkıllıSoft izni olmadan paylaşılamaz. Kullanıcılar, bu tarz, izin almadan yaptıkları bir paylaşımdan doğabilecek her türlü telif hakkından ve Akıllısoft'un ve/veya üçüncü kurumların/şahısların kazanç/gelir kaybından sorumlu olduklarını ve ilgili haklardan doğabilecek her türlü maddi ve manevi bedelleri/zararları karşılayacaklarını kabul ettiklerini taahhüt ederler.

3 Kullanıcılar'ın (Toplum değerlerine aykırı, saldırgan, ırkçı, cinsiyetçi, dini değerleri veya etnik kökeni veya sosyal durumu veya siyasi görüşü veya cinsel eğilimi veya fiziksel durumu veya yasama organlarını veya yürütme organlarını veya yargı makamlarını hedef alan, belirli gruplara karşı kışkırtıcı, nefret içerikli, homofobik, küfür veya hakaret içeren, şiddet içeren, provokatif, aşağılayıcı, pornografik, küçük düşürücü söylemler ve anlamlar barındıran, siyasi otoriteye yönelik aşağılayıcı veya küçük düşürücü veya itibarsızlaştırıcı, itibarı zedeleyen, kışkırtıcı, her türlü isyana teşvik eden, sükuneti bozmaya yönelik içerik barındıran, kişileri hedef gösteren, Site'yi ve/veya AkıllıSoft'u, idarecilerini, yöneticilerini, çalışanlarını itibarsızlaştırma amacıyla hedef alan) paylaşımlarda bulunması kesinlikle yasaktır. Bu tarz paylaşımlarda bulunan Kullanıcılar'ın hesapları uyarılmaksızın ve gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir ve/veya kapatılabilir, ihlal doğrultusunda haklarında yasal işlem başlatılabilir.

4 Kullanıcılar'ın kendilerine veya başkalarına ait irtibat (Telefon, E-mail, İş yeri adı, Adres bilgisi v.b.) ve/veya sosyal ağ (Facebook, Twitter, Instagram v.b.) bilgilerini doğrudan veya dolaylı olarak paylaşması veya Kullanıcılar'ın kendi aralarında bu tür bilgileri talep etmesi veya işbu bilgilerin ima yolu ile anlatılmaya/tespit edilmeye çalışılması kesinlikle yasaktır. İrtibat bilgilerini paylaşan veya ima eden veya dolaylı yoldan anlaşılmasına yönelik veriler sunan Kullanıcılar'ın hesapları AkıllıSoft tarafından birdaha açılmamak üzere kapatılır. İşbu bilgilerin mevcut otorite çiğnenerek paylaşılması neticesinde, paylaşımı yapan kullanıcı tarafında doğabilecek maddi ve manevi hiçbir zarardan AkıllıSoft ve Site sorumlu değildir.

5 Üyelik ve Kullanım Şartları Sözleşmesi'ni ihlal ederek diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini ifşa eden, bu bilgileri kendi çıkarları için kullanan; Tehdit ve/veya taciz gibi unsurları kullanarak, rahatsız edici bir biçimde diğer Kullanıcılar'ı sürekli takip eden ve/veya insanları şiddete yönlendirmek adına başkalarını kışkırtan davranışlarda bulunmak yasaktır.

6 Bireyi, kurumu/kurumları, kültür veya toplumları, dini değerleri, toplum değerlerini, mevcut ülke/yerel yönetimini, siyasi otoriteyi, geçmiş ülke/yerel yönetimlerini, devlet makamlarını/organlarını küçük düşürücü, hakaret ve/veya küfür içerikli, aşağılayıcı, argo tabirler içeren paylaşımlarda bulunmak kesinlikle yasaktır.

7 Kullanıcılar tarafından aynı yorumun kasıtlı olarak birden fazla kez paylaşılması ve/veya SPAM yapılması yasaktır.

8 Kullanıcılar paylaşımda bulunurken mümkün olduğu kadar yazım ve imla bilgisine önem vermelidirler.

9 Kullanıcılar, diğer Kullanıcılar'ı kışkırtacak veya saldırgan ifadeler içeren veya farklı bir kullanıcının kullanıcı adına çok benzer veya marka, kurum adı, web adresi, kampanya, e-mail, telefon v.b. içeren bir kullanıcı adı belirleyemezler. Kullanıcılar'ın kullanıcı adı hususunda ihtilafa düşmesi durumunda hak önceliği, üyelik tarihi diğer kullanıcıya göre daha eski olana aittir.

10 Birden fazla hesap açmak sureti ile aynı kullanıcının farklı isimler ile paylaşımda bulunması veya bir hesaptan birden fazla kişinin paylaşımda bulunması yasaktır. İşbu ihlalin tespit edilmesi durumunda ilgili tüm hesaplar kapatılacaktır.

11 Kullanıcılar'ın yaptıkları paylaşımlar üzerinde tepki alacak derecede ve/veya rahatsızlık verecek şekilde ısrarcı olmamaları gerekir.

12 Normal şartlarda bir seferde paylaşılabilecek bir içeriğin/yorumun kelime kelime veya kısa ifadeler kullanılarak birden fazla seferde paylaşılması, okunabilirliği ve takibi zedeleyici bir faktör olarak görüldüğünden yasaktır.

13 Kullanıcılar, AkıllıSoft veya Moderatör tarafından yapılan tüm uyarıları dikkate almak zorundadırlar. Kullanıcılar'ın Hizmet yöneticileri ile Hizmet'in sunulduğu ortamda tartışması veya yapılan müdahalelere itiraz etmesi diğer Kullanıcılar'a rahatsızlık verebileceğinden yasaktır. Kullanıcılar, herhangi bir uygulama hakkında ki itirazlarını, Site'de bulunan "Görüş&Öneri" formunu kullanarak yapabilirler.

14 Kullanıcılar'ın diğer Kullanıcılar'a rahatsızlık verecek derecede ve şekilde birbirleri arasında tartışmaya girmeleri veya herhangi bir konudan ötürü birbirlerine müdahale etmeleri veya birbirlerini tenkit etmeleri kesinlikle yasaktır. Herhangi bir kullanıcının uygun olmayan bir davranış sergilediğini düşünüyorsanız "Görüş&Öneri" kısmından ilgili kullanıcı hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

15 Kullanıcılar herhangi bir paylaşımı eleştirme hakkına sahiptirler. Fakat bunu yaparken, sürdürülebilirliği ve faydayı arttırabilmek adına güzel bir dil ve kırıcı olmayan, öğretici bir üslup kullanılması gerekir.

16 Gereksiz ve konu dışı tartışmalar başlatmak ve/veya Kullanıcılar'a rahatsızlık verecek her türlü eylemlerde bulunmak hiçbir gerekçeye fırsat vermeksizin yasaktır.

İşbu maddenin/maddelerin ihlali nedeniyle ortaya çıkacak her türlü maddi ve manevi zararların tazmini, ihlale sebep olan kullanıcının sorumluluğunda olup AkıllıSoft'un, Site'nin, iş ortaklarının, yöneticilerinin, idarecilerinin, çalışanlarının ve sair kişilerin uğradığı her türlü zararlar tam ve eksiksiz olarak zarara sebep olan kullanıcıdan tazmin edilecektir. Kullanıcıların bu mesuliyeti süreklidir.

İşbu maddenin/maddelerin ihlal edilmesi durumunda ihlale konu olan paylaşımlar gerekçe gösterilmeksizin AkıllıSoft veya Hizmet idarecisi tarafından silinebilir ve ihlali gerçekleştiren kullanıcının hesabı uyarılmaksızın ve hiçbir gerekçe gösterilmeksizin derhal askıya alınabilir ve/veya kapatılabilir.

Garantiden Muafiyet

AkıllıSoft, Site'de bulunan verilerin, paylaşımların, haberlerin, yorumların v.b. doğrulu ve gerçekliği konusunda hiçbir garanti vermez.

Kullanıcılar arasında doğabilecek her türlü ihtilaf, anlaşmazlık veya uyuşmazlık yine tarafların kendilerini bağlamakta olup AkıllıSoft, Site, yöneticiler, idareciler, çalışanlar ve sair kişiler söz konusu ihtilaf konusunda hiçbir şekilde dahil gösterilemez, sorumlu tutulamaz, garantör olarak gösterilemez ve/veya şahit tutulamaz.

Sözleşmenin Yürürlüğü ve Sona Ermesi

İşbu Sözleşme, Kullanıcılar'ın Hizmet'i kullanmaları anında kendiliğinden yürürlüğe girecek olup kullanım sona ermediği müddetçe yürürlükte kalacaktır. AkıllıSoft, herhangi bir sebep göstererek yahut hiçbir sebep göstermeksizin ve bildirimde bulunmaksızın, Kullanıcılar'ın Hizmet'e erişimini derhal askıya alma veya sona erdirme hakkını saklı tutar. Hesabı askıya alınan veya sonlandırılan Kullanıcı, geçmişte yaptığı tüm paylaşımlardan, yorumlardan ve etkileşimlerden işbu Sözleşme ve vazgeçilmez parçaları olan "Gizlilik Sözlemesi" ve "Üyelik ve Site Kullanım Şartları Sözleşmesi" kapsamında hala sorumludur. İşbu sorumluluk, AkıllıSoft iradesi tarafından sonlandırılmadığı sürece devam eder.

Ayrıca AkıllıSoft, tek taraflı iradesiyle, Kullanıcılar'ın Hizmet dahilindeki paylaşımlarını ve/veya yorumlarını servislerden ve her türlü arşivden kaldırma hakkını da saklı tutar. Kullanıcılar'ın Hizmet'ten faydalanma haklarının, askıya alınması veya sonlandırılması halinde, Kullanıcılar, Hizmet dahilinde sahip oldukları tüm haklardan feragat ettiklerini kabul ve taahhüt ederler.

İş Birliği Yasağı

Kullanıcılar, işbu Sözleşme'den ve Site'nin ve hizmetlerin kullanımından dolayı, AkıllıSoft ile aralarında hiçbir iş birliği ilişkisi, ortaklık, iş ilişkisi veya acentelik tesis etmediğini kabul ve beyan ederler.

Sözleşme Bütünlüğü

İşbu Sözleşme, Kullanıcılar ve AkıllıSoft arasında, Kullanıcılar'ın Hizmet'ten faydalanmasını düzenleyen esas sözleşme olup, daha önce aynı amaçla düzenlenmiş ve akdedilmiş diğer sözleşmelerin yerini almıştır.

Feragat Yasağı

AkıllıSoft'un işbu Sözleşme ile kendisine tanınmış hakları ve yetkileri kullanmaması, söz konusu hak ve yetkilerden feragat ettiği anlamına gelmez.

Üst ve Kenar Başlıkları

İşbu Sözleşme'nin üst ve kenar başlıkları, sadece Sözleşme içeriğini belirtmek amacıyla yazılmış olup, hiçbir akdi ya da hukuki etkiye sahip değildir.

Soru ve Görüşler

AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri
Çamlık Mh. Şehit Burak Kurtuluş Cd. No:144/2
ÜMRANİYE/İST, TÜRKİYE

info@akillisoft.com
+90 (216) 338 0836

AkıllıSoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri

DXY

0.29

93,979

EXY

0.00

0,00

SUSD

0.34

3,8730

3,8740

SEUR

0.46

4,5660

4,5670

SGLD

1.34

160,9922

161,1116

USDTRY

3,8647

3,8666

3,8776

-0.31

09:02:36

EURTRY

4,5362

4,5378

4,5712

-0.75

09:02:36

EURUSD

1,17327

1,17347

1,17905

-0.48

09:02:30

GLDGR

160,4780

160,5320

161,3210

-0.51

09:02:35

XAUUSD

1291,35

1291,54

1294,27

-0.22

09:02:36

 • Parite
 • Döviz
 • Altın
 • Emtia
 • Borsa Seans
 • Ekonomi Takvimi

USDJPY

112,077

112,078

112,051

0.02

09:02:36

GBPUSD

1,32045

1,32050

1,32138

-0.07

09:02:30

USDCHF

0,98926

0,98931

0,98911

0.02

09:02:36

USDCAD

1,27835

1,27848

1,27667

0.14

09:02:36

EURJPY

131,506

131,511

132,115

-0.46

09:02:36

USDRUB

59,2270

59,2770

59,2381

0.02

09:02:31

AUDUSD

0,75627

0,75630

0,75661

-0.04

09:02:30

USDSEK

8,43782

8,43914

8,44180

-0.04

09:02:29

PARİTE USD

USDSAR

3,7500

3,7505

3,7503

0.00

08:19:48

USDCNY

6,6351

6,6361

6,6249

0.16

09:02:36

USDDKK

6,3414

6,3419

6,3116

0.48

09:02:33

USDGBP

0,7573

0,7574

0,7568

0.08

09:01:59

USDAED

3,6726

3,6733

3,6730

0.00

09:00:25

USDALL

112,95

113,75

113,68

-0.29

xxx

USDARS

17,4590

17,4640

17,4570

0.03

xxx

USDAUD

1,3221

1,3225

1,3230

-0.05

09:01:55

USDAZN

1,6997

1,7007

1,7002

0.00

08:45:07

USDBGN

1,6582

1,8150

1,7383

-0.10

xxx

USDBRL

3,2571

3,2591

3,2573

0.02

01:44:20

USDNOK

8,2602

8,2619

8,2527

0.10

09:02:36

USDKWD

0,3021

0,3041

0,3026

0.17

08:55:12

USDCLP

625,92

627,27

626,60

0.00

01:21:30

USDCOP

2996,30

2998,30

2997,30

0.00

00:08:08

USDCZK

21,7769

21,7853

21,6730

0.50

09:02:33

USDDZD

114,6750

116,6750

115,4510

0.19

09:02:33

USDEGP

17,60

17,70

17,65

0.00

xxx

USDHKD

7,8124

7,8125

7,8097

0.04

09:02:18

USDHNL

23,5260

23,6260

23,5760

0.00

07:53:45

USDHUF

265,55

265,75

264,48

0.44

09:02:31

USDIDR

13530,00

13540,00

13530,00

0.04

08:41:19

USDILS

3,5160

3,5208

3,5162

0.06

09:01:55

USDINR

65,0875

65,0975

65,0340

0.09

09:01:59

USDIQD

1167,00

1169,00

1168,00

0.00

00:08:08

USDIRR

35232,00

35282,00

35262,00

-0.01

08:35:53

USDISK

103,10

103,46

103,63

-0.34

xxx

USDJMD

126,10

126,60

125,63

0.57

08:41:19

USDJOD

0,7075

0,7090

0,7083

0.00

07:53:44

USDKES

103,50

103,80

103,60

0.05

09:02:22

USDKGS

69,7220

69,7720

69,7480

-0.00

xxx

USDKRW

1099,00

1100,00

1092,66

0.63

09:02:34

USDKZT

330,6900

330,7400

331,7650

-0.32

09:01:22

USDLYD

1,3663

1,3733

1,3698

0.00

07:54:05

USDMAD

9,4190

9,4290

9,4240

0.00

00:08:08

USDMXN

18,9388

18,9439

18,9036

0.20

09:02:29

USDMYR

4,1523

4,1573

4,1625

-0.18

08:57:11

USDPEN

3,2368

3,2418

3,2393

0.00

00:08:08

USDPHP

50,8900

50,9400

50,8250

0.18

08:25:53

USDPKR

105,13

105,33

105,23

0.00

00:08:09

USDPLN

3,6056

3,6069

3,5930

0.37

09:02:30

USDQAR

3,8398

3,8408

3,8390

0.03

07:53:44

USDRON

3,9504

3,9554

3,9338

0.49

09:02:25

USDSGD

1,3570

1,3571

1,3558

0.10

09:02:24

USDSYP

514,98

515,48

515,23

0.00

00:08:09

USDTHB

32,79

32,84

32,86

-0.12

09:02:27

USDTJS

8,8209

8,8219

8,8124

0.10

05:00:19

USDTMT

3,4000

3,6000

3,5100

-0.28

xxx

USDTND

2,4955

2,4975

2,4965

0.00

04:14:09

USDTWD

30,0810

30,0840

30,1670

-0.28

09:02:29

USDUAH

26,4650

26,7150

26,5900

0.00

00:08:09

USDUYU

29,3700

29,4700

29,4200

0.00

00:08:09

USDUZS

8055,00

8125,00

4172,50

93.89

xxx

USDVND

22711,00

22721,00

22704,00

0.05

07:22:12

USDYER

249,95

250,05

250,00

0.00

00:08:09

USDZAR

14,0222

14,0325

13,9748

0.38

09:02:33

SEPET

4,2195

4,2205

4,2030

0.40

xxx

GBP

5,0917

5,1172

5,1183

-0.27

09:02:33

RUB

0,0650

0,0654

0,0656

-0.61

09:02:32

AUD

2,9162

2,9308

2,9307

-0.25

09:02:33

SAR

1,0281

1,0333

1,0329

-0.21

09:02:33

CAD

3,0162

3,0313

3,0340

-0.34

09:02:36

KWD

12,7218

12,7855

12,8007

-0.37

09:02:33

CNY

0,5810

0,5840

0,5847

-0.38

09:02:36

SEK

0,4569

0,4592

0,4588

-0.15

09:02:08

NOK

0,4667

0,4691

0,4701

-0.47

09:02:35

CHF

3,8977

3,9172

3,9161

-0.22

09:02:36

DKK

0,6080

0,6110

0,6137

-0.68

09:02:33

JPY

3,4400

3,4500

3,4500

-0.14

08:53:54

SKGU

41360,00

41380,00

40960,00

1.00

xxx

SKGE

35070,16

35104,98

34787,04

0.86

xxx

SPOT ALTIN

HASGR

159,6807

159,7345

160,5195

-0.51

09:02:35

XAUTRY

4991,427

4993,106

5017,646

-0.51

09:02:35

GCYR

256,8080

263,2282

261,3400

-0.51

09:02:35

GYRM

513,6160

526,4564

522,6799

-0.51

09:02:35

GTAM

1027,232

1049,703

1043,747

-0.51

09:02:35

GKGT

159691,1

159714,1

160514,5

-0.51

09:02:35

GKGU

41310,29

41316,24

41395,86

-0.20

09:02:35

22B

145,2372

155,7210

151,2440

-0.51

09:02:35

KAPALIÇARŞI ALTIN

SCUM

1067,655

1083,791

1060,969

1.39

xxx

SCYR

258,3925

265,0286

258,2472

1.34

xxx

SYRM

516,7850

530,0572

516,4943

1.34

xxx

STAM

1033,570

1053,670

1029,809

1.34

xxx

SRES

1099,960

1116,584

1093,072

1.39

xxx

SRESK

1097,754

1114,345

1090,880

1.39

xxx

08A

48,29766

53,65017

50,29935

1.34

xxx

14A

91,76556

94,25028

91,77709

1.34

xxx

18A

117,5243

120,8337

117,6018

1.34

xxx

22A

146,5029

147,5782

145,0947

1.34

xxx

ATAT

1064,158

1081,059

1058,414

1.34

xxx

ATAC

264,8322

273,0842

265,3989

1.34

xxx

ATAY

529,6644

546,1683

530,7978

1.34

xxx

ATA25

2656,371

2714,730

2650,011

1.34

xxx

ATA5

5320,792

5405,294

5292,071

1.34

xxx

ZIYC

257,5875

265,8341

258,2475

1.34

xxx

ZIYY

515,1750

531,6683

516,4949

1.34

xxx

ZIYT

1030,350

1063,337

1032,990

1.34

xxx

ZIY25

2575,875

2626,119

2566,577

1.34

xxx

ZIY5

5151,750

5276,405

5145,077

1.34

xxx

XAGGR

2,1359

2,1378

2,1580

-0.98

09:02:34

XAGUSD

17,184

17,201

17,310

-0.68

09:02:36

BRENT

62,62

62,67

62,71

-0.10

09:01:53

COPPER

3,0541

3,0550

3,0548

-0.01

09:01:15

COTTON

69,92

69,94

69,78

0.21

08:58:43

EMTIA METAL

ZINC

1,4577

1,4581

1,4645

-0.45

09:01:15

XPDUSD

998,04

999,36

992,00

0.68

09:01:20

LEAD

1,1025

1,1030

1,1010

0.16

09:01:15

NICKEL

5,2120

5,2143

5,2177

-0.09

09:01:15

ALUM

0,9382

0,9386

0,9473

-0.94

09:01:15

XPTUSD

943,32

943,95

953,50

-1.03

09:02:26

EMTIA BİTKİ

SUGAR

14,91

15,46

15,26

-0.46

xxx

COFFEE

123,55

129,50

126,70

-0.13

xxx

CORN

342,75

343,00

343,00

-0.03

06:27:18

WHEAT

423,50

423,75

427,25

-0.85

08:57:52

COCOA

2120,00

2213,00

2131,00

1.67

xxx

EMTIA ENERJİ

HOIL

1,9444

1,9451

1,9466

-0.09

09:01:18

NGAS

3,0730

3,0750

3,0970

-0.74

09:02:15

KRW

Üfe (Yıllık)(Oct)

3.5%

00:00

KRW

Üfe (Aylık)(Oct)

0.0%

00:00

NZD

Hizmetler NZ PSI(Oct)

55.6

00:30

NZD

Gıda Enflasyonu (Yıllık)(Oct)

2.7%

00:45

BRL

Siyah Farkındalık Günü

03:00

--

EUR

Resmi Tatil

03:00

--

MVR

Ulusal Günü

03:00

--

MXN

Devrim Günü

03:00

--

THB

Gsyh Büyüme Oranı (Yıllık)(Q3)

4.3%

05:30

THB

Gsyh Büyüme Oranı Çeyreksel Bazda(Q3)

1.00%

05:30

EUR

Üfe (Yıllık)(Oct)

3.7%

09:00

EUR

Üfe (Aylık)(Oct)

0.4%

09:00

GEL

Üfe (Yıllık)(Oct)

?

10:00

EUR

Üfe (Yıllık)(Oct)

?

10:00

EUR

Üfe (Aylık)(Oct)

?

10:00

KWD

Enflasyon Oranı (Yıllık)(Oct)

?

10:00

AMD

Inşaat Çıktı (Yıllık)(Oct)

?

11:00

AMD

Üfe (Yıllık)(Oct)

?

11:00

AMD

Ekonomik Faaliyet (Yıllık)(Oct)

?

11:00

AMD

Sanayi Üretimi (Yıllık)(Oct)

?

11:00

AMD

Ticari işlemler dengesi(Oct)

?

11:00

TWD

Ihracat Siparişleri (Yıllık)(Oct)

?

11:00

BHD

Enflasyon Oranı (Yıllık)(Oct)

?

11:20

TWD

Cari Işlemler(Q3)

?

11:20

EUR

Cari Işlemler(Sep)

?

12:00

NGN

Gsyh Büyüme Oranı Çeyreksel Bazda(Q3)

?

12:00

NGN

Gsyh Büyüme Oranı (Yıllık)(Q3)

?

12:00

TND

Sanayi Üretimi (Yıllık)(Sep)

?

12:00

ILS

Enflasyon Beklentileri(Nov)

?

12:30

EUR

Işsizlik Oranı(Oct)

?

12:30

AOA

Döviz Rezervleri(Sep)

?

13:00

BND

Ticari işlemler dengesi(Sep)

?

13:00

GMD

Enflasyon Oranı (Yıllık)(Sep)

?

13:00

JOD

Sanayi Üretimi (Yıllık)(Sep)

?

13:00

JOD

Üfe (Yıllık)(Sep)

?

13:00

EUR

Bundesbank Aylık Rapor

14:00

--

AED

M3 Para Arzı (Yıllık)(Oct)

?

14:00

AED

Kredi Büyümesi (Yıllık)(Oct)

?

14:00

CLP

Gsyh Büyüme Oranı Çeyreksel Bazda(Q3)

?

14:30

CLP

Gsyh Büyüme Oranı (Yıllık)(Q3)

?

14:30

CLP

Cari Işlemler(Q3)

?

14:30

JOD

Ticari işlemler dengesi(Sep)

?

15:00

EUR

Lautenschlägerın Konuşması- Avrupa Merkez Bankası

15:15

--

EUR

Işsizlik Oranı(Sep)

?

15:30

MZN

Enflasyon Oranı (Yıllık)(Oct)

?

15:45

EGP

Işsizlik Oranı(Q3)

?

16:00

PLN

Sanayi Üretimi (Yıllık)(Oct)

?

16:00

PLN

Üfe (Yıllık)(Oct)

?

16:00

PLN

Perakende Satış (Yıllık)(Oct)

?

16:00

RUB

Işsizlik Oranı(Oct)

?

16:00

RUB

Perakende Satış (Yıllık)(Oct)

?

16:00

RUB

Üfe (Yıllık)(Oct)

?

16:00

RUB

Üfe (Aylık)(Oct)

?

16:00

RUB

Reel Ücret Büyümesi (Yıllık)(Oct)

?

16:00

EUR

Cari Işlemler(Sep)

?

16:30

EUR

ECB Draghi Konuşması

17:00

--

EUR

3 Aylık Btf Müzayede

?

17:00

EUR

6 Aylık Btf Müzayede

?

17:00

EUR

12 Aylık Btf Müzayede

?

17:00

EUR

Constâncioın Konuşması- Avrupa Merkez Bankası

17:15

--

EUR

Cari Işlemler(Q3)

?

17:30

TRY

Merkezi Yönetim Borç(Oct)

?

17:30

UAH

Perakende Satış (Yıllık)(Oct)

?

17:30

UAH

Perakende Satış (Aylık)(Oct)

?

17:30

KES

Ticari işlemler dengesi(Sep)

?

18:00

KES

Ticari işlemler dengesi(Oct)

18:00

--

USD

Cb Öncü Göstergeler Endeksi (Aylık)(Oct)

?

18:00

EUR

ECB Draghi Konuşması

19:00

--

USD

6-Ay Bill Müzayede

?

19:30

USD

3-Aylık Bill Müzayede

?

19:30

GBP

BoE Ramsden Speech

21:30

--

UYU

Işsizlik Oranı(Sep)

?

23:00

 • Döviz ve Borsa Yorumları
0/0 Adet
bence09:02 

humanıst günaydın ıyı haftalar

 • + 1
 • - 0
Gold3409:01

au toplantı sürerken yazdım bende bekliyordum 👍🏻

 • + 0
 • - 0
HÜMANİST09:01

günaydın arkadaşlar hayırlı hafta başı cümlemize

 • + 0
 • - 0
Au197709:01

gold34@özü,r sanki şimdi yazmışsınız gibi anladım yazış tarihinize baktım

 • + 0
 • - 0
Crosslinker09:00

ghost34 ve gold34 teşekkür ederim buldum

 • + 0
 • - 0
Gold3409:00

bora en dip seviye den alım hedefiniz olsun kesinlikle öneririm👍🏻

 • + 0
 • - 0
Bora08:59

sn gold hanim sizde yardimci olurmusunuz

 • + 0
 • - 0
Ghost3408:59 

cros usd ye tikla grafik acilacaktır acılan menüde kullanıcı yorumları vardır. hangi birime bakacaksan aynı yerde :)

 
 • + 2
 • - 0
Gold3408:59 

au zaten bu haftasonuydu ve anlaşamadılar euro değer kaybı ortada

 • + 1
 • - 0
Bora08:59

gokmavi euro onerirmisin

 • + 0
 • - 0
Gold3408:58

gökmavi altın da takibimde yau/euro da sıkı takibimde düşerse hedef rakamımda euro’dan dönüş yapabilirim👍🏻

 
 • + 0
 • - 0
Au197708:58

gold34@bu toplantı hafta sonundaysa, sizin euro kurunuz epey düşük o zaman :)

 • + 0
 • - 0
hayro_lojis08:58

105 milyon euro kesinti demek 476milyon tl denk geliyor

 • + 0
 • - 0
Crosslinker08:57

gold34 ilgili birim derken bulamadım ben ya :(

 • + 0
 • - 0
bence08:57

batuece günaydın bol kazançlar sızede

 • + 0
 • - 0
Yılmaz3408:57

@gold34 teşekkürler

 • + 0
 • - 0
batuece08:57

günaydınlar bol kazançlar

 • + 0
 • - 0
Ghost3408:56

gunaydın bence abi
herkeze günaydin hayırlı sabahlar :)

 • + 0
 • - 0
Gökmaviayyıldız08:56

iyi yapmış bende cuma günü bir kısmını sattım elimde favorilerim var beklemedyim *gümüş* *usd* *euro*

 
 • + 0
 • - 0
Gold3408:56

cross ilgili birimin altında yorumlar kısmından ulaşıyorsunuz

 • + 0
 • - 0
hayro_lojis08:56

bakan:"ab fonlarından yapılacak €105 milyon kesinti ekonomik açıdan hiç önemli değildir"

 • + 0
 • - 2
bence08:55

ghost gunaydın

 • + 0
 • - 0
Ghost3408:55

as gunaydın gokmavi hg

 • + 0
 • - 0
Crosslinker08:55

merhaba arkadaşalr makaleler nerede acaba ?

 • + 0
 • - 0
CEMJR7508:54

gunaydin arkadaslar.gokmavi ons yukselirmi

 • + 0
 • - 0
Gold3408:53

yol sattım şimdi euro dayım gökmavi sen n’aptın??

 • + 0
 • - 0
hayro_lojis08:53 

bist geçen hafta düştü dolar yine yükseldi ne olacağı ani gelişmeye bağlı bist geriden takip eder,

 • + 1
 • - 0
Gökmaviayyıldız08:53

gold slm nasıl gidiyor gümşler duruyor mu:)

 • + 0
 • - 0
Gold3408:53

yılmaz ilgili para birimimi seçince yorumların altında

 • + 0
 • - 0
Gold3408:52 

as gökmavi :)

 • + 3
 • - 0
Yılmaz3408:52 

arkadaşlar , makaleleri nereden okuyoruz ?

 • + 1
 • - 0
Gökmaviayyıldız08:52 

selamün aleyküm günümüz güzel.kazancımız bereketli olsun herkese günaydınlar

 • + 6
 • - 1
lancelot08:51

hacimsiz yükselişler bize bunun gel gel operasyonu olduğunu gösterir

 • + 1
 • - 2
Gold3408:50 

tl de olanlar bu hafta düşüşleri değerlendirebilir dava günü öncesi son piyasa tl yi negatif fiyatlayabilir

 • + 5
 • - 0
Abuenes4508:50

herkese günaydın

 • + 0
 • - 0
hayro_lojis08:49

bist düşüyor

 • + 1
 • - 1
Macrol3908:49 

sedat abi burdamısın

 • + 1
 • - 0
lancelot08:49

bu hafta bistin hareketlerini takip ederseniz size döviz konusunda yön vermekte yardımcı olacaktır

 • + 1
 • - 3
Gold3408:49 

euro için makale yazdım lütfen okuyunuz euro düşüş analizi

 • + 6
 • - 0
Macrol3908:49

günaydınlar

 • + 0
 • - 0
Limit08:48 

herkesegunaydın

 • + 1
 • - 0
corj08:48 

herkese gunaydın

 • + 2
 • - 0
bence08:48

gold gunaydın

 • + 1
 • - 1
Gold3408:48 

günaydın bol kazançlar

 • + 1
 • - 0
lancelot08:48 

bu nasıl bir zihniyettirki birbirlerine günaydın diyenlere bile - verebiliyorsun

 • + 4
 • - 2
lancelot08:47 

günaydın daisy

 • + 2
 • - 1
daisy08:47

gunaydın lancolet

 • + 0
 • - 1
lancelot08:46

günaydın

 • + 1
 • - 1
bence08:46 

günaydın arkadaşlar bol kazançlar herkese

 • + 2
 • - 1
hayro_lojis08:45 

dolar, abd hisse senetlerinin düşmesinin ve 10 yıllık hazine tahvili faizlerinin 3 baz puan azalarak yüzde 2.34'e gerilemesiyle getiri eğrisinin daha fazla yataylaşmasının etkisiyle, cuma günkü işlemlerde yen karşısında yüzde 1 gerileyerek 111.95 seviyesine kadar gerilemişti.

abd doları, pazartesi günü asya'daki işlemlerde yen karşısında hafif ekside 112.03 seviyesinden işlem gördü. yatırımcılar şükran günü öncesinde pozisyonlarını korumayı sürdürüyor.

 
 • + 1
 • - 0
0
0